Czy spędzasz godziny na graniu? Zastanawiasz czy kiedyś nie zająć się tym zawodowo i szukasz informacji jak to zrobić? A może po prostu chcesz wiedzieć jak najlepsi gracze zaczynali swoją karierę? Recenzuję książkę JAK ZOSTAĆ PROGAMEREM, która odpowiada na te pytania.
Pierwszy raz usłyszałem o samej książce, gdy uczestniczyłem w Intel Extreme Masters 2017 w Katowicach. Tam też do zakupu zachęciła mnie pewna cosplayerka (Namidanobaka), przebrana wówczas za postać z gry League of Legends – Star Guardian Poppy.
Osobiście nie miałem jakiś konkretnych oczekiwań. Gdy zdecydowałem się na zakup tej książki, liczyłem jedynie na to, że znajdę w niej coś ciekawego. I nie zawiodłem się.
Już na pierwszy rzut oka, okładka wygląda niesamowicie. Jeżeli nie od dziś interesuje cię e-sport, to pewnie wiesz kto na niej jest. Świetny grzbiet sprawia, że książka super wygląda nawet na półce mojej biblioteczki. Opis z tyłu książki informuje, że jest to pierwsza taka publikacja w Europie. Sam nie znam innej, więc zakładam, że faktycznie nawet do dzisiaj znaczącej konkurencji na tym polu po prostu nie ma.
Spis treści
Rzetelne opracowanie
W stworzenie książki JAK ZOSTAĆ PROGAMEREM zaangażowała się organizacja FNATIC, która istnieje od 2004 roku i ma swoje drużyny w takich grach jak:
- Call of Duty
- CS:GO
- Dota 2
- FIFA
- Heroes of the Storm
- League of Legends
- Overwatch
- czy Vainglory.
Jak widać nie jest to jakiś amatorski twór, kogoś kto e-sport widział tylko na YouTube. Otrzymujemy profesjonalne opracowanie wykonane przez rozpoznawalną na świecie organizację.
Wprawdzie książka bazuje na wywiadach członków drużyny League of Legends (sprawdź o co chodzi w League of Legends), ale jeżeli grasz w inne gry, to też znajdziesz w niej coś dla siebie. W treści pojawiają się terminy specyficzne dla League of Legends, ale są one wyjaśnione w ostatnim rozdziale. Myślę, że jest to świetne posunięcie. Dzięki temu osoby obeznane w temacie nie męczą się czytaniem wtrąconych definicji, a nowe mogą szybko dotrzeć do potwierdzonych informacji bez konieczności wyszukiwania po całej książce czy w sieci. Dla twojej wygody na końcu tej recenzji przytoczyłem listę pojęć z dostępnego w książce słowniczka. Część z nich prowadzi bezpośrednio do powiązanych wpisów, które znajdziesz na tej stronie.
Pozycję JAK ZOSTAĆ PROGAMEREM można przeczytać zarówno od deski do deski, jak i skupić się na wybranych rozdziałach. Możesz się dowiedzieć jak wygląda życie w tzw. gaming house’ie, jak aktualni członkowie drużyny zaczynali swoją karierę czy jakie rady mają dla innych. Nie mogło oczywiście zabraknąć opisu cech profesjonalnego gracza.
Ciekawe historie
W sieci trudno jest znaleźć rzetelny opis powstawania firmy Riot Games i samej gry League of Legends. Ale ta książka to ewenement. Czy wiesz, że ogromne znaczenie miał udział projektanta gier, który pracował nad mapą do gry Warcraft III o nazwie DotA (Defense of the Ancients)? Na jej bazie powstało nie tylko League of Legends, przy którego stworzeniu Steve Feak brał udział osobiście, ale także Dota 2. A jest to tylko malutki fragment obszernie opisanej historii.
W książce znajdziesz też niekoniecznie publicznie znane, ale potwierdzone informacje. Czy wiesz, że problemy w środowisku e-sportowym skutkowały nawet decyzją o samobójstwie? Jeżeli ciekawi cię jak to się skończyło, to zapraszam do lektury. Ostatnim ciekawym aspektem, o którym o chcę wspomnieć i o którym dowiedziałem się dopiero z pozycji JAK ZOSTAĆ PROGAMEREM, jest opis powstawania organizacji FNATIC i tego jak ona funkcjonuje.
Podsumowanie
Podsumowując, osobiście jestem bardzo zadowolony z zakupu. Przede wszystkim recenzowana w tym wpisie książka JAK ZOSTAĆ PROGAMEREM, niezwykle dokładnie opisuje zagadnienia dotyczące e-sportu. Poznałem zarówno niepublikowane dotychczas fakty jak i całą masę ciekawostek z życia poszczególnych graczy, którzy udzielili wywiadów.
Dlatego książkę polecam wszystkim, którzy na graniu chcą kiedyś zarabiać, fanom e-sportu czy graczom League of Legends. Książkę JAK ZOSTAĆ PROGAMEREM można zakupić nie tylko w wydawnictwach Młody Book! czy Sonia Draga. Polska wersja dostępna jest tutaj.
Lista pojęć ze słowniczka
- Abilities (umiejętności)
- AD carry (strzelec wyborowy)
- Attack damage (AD; obrażenia od ataków fizycznych)
- Auto attack (AA; autoatak)
- Bans (bany)
- Baron Nashor
- Bottom lane (dolna linia)
- Brush (zarośla)
- Buffing (buffowanie – wzmacnianie)
- Challenger Series
- Champion (bohater)
- Cheese (cheesowanie)
- Creeps (creepy)
- Crowd control effects (CC; efekty kontroli tłumu)
- Draft
- Dragons/drakes (smoki żywiołów)
- Duo queue (gra w parach)
- Farming (farmienie)
- Field of Justice (Pole Sprawiedliwości)
- First blood (pierwsza krew)
- Gank (gankowanie)
- GG
- Gold (złoto)
- Health (zdrowie)
- Howling Abyss
- Influence Points (IP; Punkty Zasług)
- Items (przedmioty)
- Juke (zwód)
- Jungle (dżungla)
- Jungler (dżungler)
- Lanes (aleje)
- Lane swapping (zamiana linii)
- Last hitting (ostatnie uderzenie)
- LCS
- League of Legends World Championships
- League Points
- Mana
- Midlaner
- Minions
- Nerf
- Neutral monster (neutralny potwór)
- Nexus
- Patches (wersje, aktualizacje)
- PC bang
- Rift Herald (Herold Riftu)
- Riot Points (RP; Punkty Riot)
- Runes (runy)
- Scrim
- Shoutcaster (komentator e-sportu)
- Wizja (ang. sight)
- Skill shot (umiejętność mierzona)
- Solo queue (kolejka solowa)
- Summoner (przywoływacz)
- Summoner’s Code (Kodeks Przywoływacz)
- Summoner’s Cup (Puchar Przywoływacza)
- Summoner’s Rift
- Support (wsparcie)
- Swags (swagi)
- Tanks (tanki)
- Team fight (walka drużynowa)
- Tilt
- Toplaner
- Tower diving (nurkowanie pod wieżę)
- Turrets (towers, wieże)
- Twisted Treeline