JAK ZOSTAĆ PROGAMEREM – recenzja książki

Czy spędzasz godziny na graniu? Zastanawiasz czy kiedyś nie zająć się tym zawodowo i szukasz informacji jak to zrobić? A może po prostu chcesz wiedzieć jak najlepsi gracze zaczynali swoją karierę? Recenzuję książkę JAK ZOSTAĆ PROGAMEREM, która odpowiada na te pytania.

Pierwszy raz usłyszałem o samej książce, gdy uczestniczyłem w Intel Extreme Masters 2017 w Katowicach. Tam też do zakupu zachęciła mnie pewna cosplayerka (Namidanobaka), przebrana wówczas za postać z gry League of Legends – Star Guardian Poppy.

Intel Extreme Masters Worlds Championships 2017 w Katowicach
Książka była promowana na Intel Extreme Master Worlds Championships 2017 w Katowicach

Osobiście nie miałem jakiś konkretnych oczekiwań. Gdy zdecydowałem się na zakup tej książki, liczyłem jedynie na to, że znajdę w niej coś ciekawego. I nie zawiodłem się.

Już na pierwszy rzut oka, okładka wygląda niesamowicie. Jeżeli nie od dziś interesuje cię e-sport, to pewnie wiesz kto na niej jest. Świetny grzbiet sprawia, że książka super wygląda nawet na półce mojej biblioteczki. Opis z tyłu książki informuje, że jest to pierwsza taka publikacja w Europie. Sam nie znam innej, więc zakładam, że faktycznie nawet do dzisiaj znaczącej konkurencji na tym polu po prostu nie ma.

Namidanobaka promująca książkę na stoisku wydawnictwa Młody Book!
Cosplayerka Namidanobaka jako Star Guardian Poppy z gry League of Legends promowała książkę na stoisku wydawnictwa Młody Book!

Rzetelne opracowanie

W stworzenie książki JAK ZOSTAĆ PROGAMEREM zaangażowała się organizacja FNATIC, która istnieje od 2004 roku i ma swoje drużyny w takich grach jak:

  • Call of Duty
  • CS:GO
  • Dota 2
  • FIFA
  • Heroes of the Storm
  • League of Legends
  • Overwatch
  • czy Vainglory.
Logo FNATIC z czarnym tekstem
W stworzenie książki zaagnażowała się organizacja FNATIC

Jak widać nie jest to jakiś amatorski twór, kogoś kto e-sport widział tylko na YouTube. Otrzymujemy profesjonalne opracowanie wykonane przez rozpoznawalną na świecie organizację.

Wprawdzie książka bazuje na wywiadach członków drużyny League of Legends (sprawdź o co chodzi w League of Legends), ale jeżeli grasz w inne gry, to też znajdziesz w niej coś dla siebie. W treści pojawiają się terminy specyficzne dla League of Legends, ale są one wyjaśnione w ostatnim rozdziale. Myślę, że jest to świetne posunięcie. Dzięki temu osoby obeznane w temacie nie męczą się czytaniem wtrąconych definicji, a nowe mogą szybko dotrzeć do potwierdzonych informacji bez konieczności wyszukiwania po całej książce czy w sieci. Dla twojej wygody na końcu tej recenzji przytoczyłem listę pojęć z dostępnego w książce słowniczka. Część z nich prowadzi bezpośrednio do powiązanych wpisów, które znajdziesz na tej stronie.

Pozycję JAK ZOSTAĆ PROGAMEREM można przeczytać zarówno od deski do deski, jak i skupić się na wybranych rozdziałach. Możesz się dowiedzieć jak wygląda życie w tzw. gaming house’ie, jak aktualni członkowie drużyny zaczynali swoją karierę czy jakie rady mają dla innych. Nie mogło oczywiście zabraknąć opisu cech profesjonalnego gracza.

Ciekawe historie

W sieci trudno jest znaleźć rzetelny opis powstawania firmy Riot Games i samej gry League of Legends. Ale ta książka to ewenement. Czy wiesz, że ogromne znaczenie miał udział projektanta gier, który pracował nad mapą do gry Warcraft III o nazwie DotA (Defense of the Ancients)? Na jej bazie powstało nie tylko League of Legends, przy którego stworzeniu Steve Feak brał udział osobiście, ale także Dota 2. A jest to tylko malutki fragment obszernie opisanej historii.

W książce znajdziesz też niekoniecznie publicznie znane, ale potwierdzone informacje. Czy wiesz, że problemy w środowisku e-sportowym skutkowały nawet decyzją o samobójstwie? Jeżeli ciekawi cię jak to się skończyło, to zapraszam do lektury. Ostatnim ciekawym aspektem, o którym o chcę wspomnieć i o którym dowiedziałem się dopiero z pozycji JAK ZOSTAĆ PROGAMEREM, jest opis powstawania organizacji FNATIC i tego jak ona funkcjonuje.

Podsumowanie

Podsumowując, osobiście jestem bardzo zadowolony z zakupu. Przede wszystkim recenzowana w tym wpisie książka JAK ZOSTAĆ PROGAMEREM, niezwykle dokładnie opisuje zagadnienia dotyczące e-sportu. Poznałem zarówno niepublikowane dotychczas fakty jak i całą masę ciekawostek z życia poszczególnych graczy, którzy udzielili wywiadów.

Dlatego książkę polecam wszystkim, którzy na graniu chcą kiedyś zarabiać, fanom e-sportu czy graczom League of Legends. Książkę JAK ZOSTAĆ PROGAMEREM można zakupić nie tylko w wydawnictwach Młody Book! czy Sonia Draga. Polska wersja dostępna jest tutaj.

Lista pojęć ze słowniczka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.