Historia powstania League of Legends

Wiele osób oceniając sukces Riot Games nie bierze pod uwagę w ogóle ogromu pracy włożonej w League of Legends jeszcze przed premierą. Chcesz się dowiedzieć jaka jest historia powstania League of Legends? Zastanawiasz się czym kierowali się twórcy tej gry? A może ciekawi cię skąd wziął się pomysł na League of Legends? Tym razem opiszę genezę tej gry.

League of Legends nie pojawiło się nagle w 2009 roku. Cały proces został dokładnie zaplanowany w siedzibie Riot Games w Los Angeles. Nawet logo firmy ma swoją historię. Ale cofnijmy się nieco wstecz.

Sukces gry Warcraft III

Około 2000 roku, jeszcze w trakcie studiów, poznali się założyciele firmy Riot Games – Marc “Tryndamere” Merrill i Brandon “Ryze” Beck. Pod koniec ich edukacji, w 2002 roku firma Blizzard Entertainment wydała kolejną strategię czasu rzeczywistego – Warcraft III: Reign of Chaos. W tamtym czasie, gra sprzedawała się w liczbie miliona egzemplarzy na miesiąc.

W Warcraft III pojawiały się takie rasy jak: ludzie, orkowie, nieumarli i elfy. Podobną mieszankę możesz kojarzyć m.in. z książki Władca Pierścieni J.R.R. Tolkiena. Firma Blizzard Entertainment połączyła jednak zarówno elementy fantastyki jak i strategię czasu rzeczywistego. Pozytywne efekty widać było zarówno we wskaźnikach sprzedaży jak i w recenzjach. W Warcraft III gracz przejmował kontrolę zarówno nad prostymi jednostkami jak i bohaterami, którzy posiadali unikalne umiejętności a wraz ze zdobywaniem poziomów, mogli odblokowywać kolejne.

DotA jak mod do gry Warcraft III

Blizzard do gry dołączył także edytor, więc gracze mogli tworzyć własne mapy. Jeszcze większe możliwości dawała rozszerzona wersja dostępna w dodatku Warcraft III: The Frozen Throne. Podobny edytor został przygotowany też dla innej gry Blizzarda – StarCrafta.

Edytor Świata Warcarft III
Kluczowe znaczenie dla powstania Defense of The Ancients miał udostępniony z grą Warcraft III edytor

Pewien z modderów, określany jako Eul, pobrał w tamtym czasie pewną niestandardową mapę – Aeon of Strife. Swoją modyfikację nazwał Defense of the Ancients – w skrócie DotA. Tak przygotowana mapa była dostosowana dla dwóch drużyn po 5 graczy. Walki mogły się odbywać na 3 wyraźnie wyróżnionych ścieżkach, czyli tak jak ma to miejsce w League of Legends.

Pomimo popularności mapy, Eul ją porzucił i wycofał się ze sceny DotA. Modyfikacje w mapie wprowadzali później inni modderzy. Jednym z nich był projektant gier Steve Feak. Po jego modyfikacjach, mapę dopracował jeszcze inny modder – Icefrog. Tak powstała DotA Allstars. Drużyny na tej mapie miały bazy na północno-wschodnim i południowo-zachodnim narożniku. Zadaniem gracza było zniszczenie wrogiej bazy, której broniły zarówno budynki obronne jak i sterowane przez komputer jednostki. Tych samych zasad trzyma się gra League of Legends.

Rosnący potencjał gier online

Po ukończeniu szkoły, Merrill pracował ponad 3 lata jako analityk i menedżer. Beck ponad 2 lata pełnił funkcje menedżerskie w Bain & Company. Zawsze chciał być przedsiębiorcą i zastanawiał się jedynie czy od razu po szkole zacząć własny biznes czy zdobyć najpierw doświadczenie w jakiejś firmie. Zdawał sobie jednak sprawę, że może być nieświadomy pewnych narzędzi koniecznych do osiągnięcia sukcesu.

Podczas gdy Merrill i Beck zdobywali praktykę w innych firmach, gracze zaczęli aranżować turnieje w DotA Allstars. Pierwszy z nich odbył się w kwietniu 2004 roku. W 2005 roku Blizzard zorganizował pierwszy oficjalny turniej w Dota Allstars. Modyfikacja stawała się coraz popularniejsza, potwierdzając dotychczasowe trendy.

Przyszłe Riot Games nie miało wówczas nawet wynajętego biura. Założycieli pasjonowała gra online, ale nie prowadzili jeszcze profesjonalnych prac badawczych w tym obszarze. Wspólna inicjatywa Merrilla i Becka dopiero dojrzewała wówczas we wspólnie wynajętym mieszkaniu.

Pod koniec 2005 roku podjęli decyzję, że chcą stworzyć coś co dostarczy długotrwałej rozgrywki, podobnie jak World of Warcraft. Sami byli graczami i zależało im na produkcie od graczy dla graczy. Chcieli zmienić sposób grania w sieci. Zdawali sobie sprawę, że z perspektywy gracza poważnymi problemami są:

  • rzadkie aktualizacje,
  • coroczne opłaty za relatywnie małe zmiany pomiędzy wersjami.

Początki Riot Games

Wreszcie w 2006 roku Merrill i Beck założyli mały startup – studio Riot Games. We wrześniu 2006 roku, zaczęło funkcjonować też biuro firmy. Początkowo wyglądało ono jak z lat 70. Znajdowały się tam 2 małe biura Merrilla i Becka oraz jeden pokój konferencyjny. Stanowiska pracy deweloperów były w korytarzu.

Mimo kiepskich warunków rozpoczęto rekrutację. Do zespołu dołączył wspomniany już wcześniej Steve Feak. Poza tym zatrudniono również Steve’a Mescona, który stworzył stronę dotyczącą DotA Allstars. W efekcie zespół garściami czerpał inspiracje z mapy przygotowanej kilka lat wcześniej przez Feaka.

Początki były trudne. Zaczęto od pracy nad rozgrywką na płaskiej powierzchni jak na szkle. Nie było wtedy jeszcze nawet koncepcji krzaków. W ogóle nie było wtedy jeszcze środowiska. W tamtym czasie testerzy przeprowadzali pojedynki 1 na 1, po prostu miotając na siebie nawzajem umiejętnościami. Walczono z masą ogromnych błędów. Wielokrotnie postacie nagle padały martwe z nieznanego powodu.

Na tym etapie postępy w pracach były powolne. Riot Games zatrudniał wówczas tylko jednego producenta. Był nim Steve Snow. Zauważył, że pracownicy za mało czasu poświęcają na grę i zarządził organizowanie testów rozgrywki codziennie przez całą firmę. Od tamtej pory poprawiła się ogólna świadomość tego nad czym się należy skupić.

Kluczowe demo

Początkowo Riot Games miał ograniczoną liczbę inwestorów i funduszy. Poza tym firma musiała pilnować nieprzekraczalnych terminów. Niezwykle ważna była data przygotowania demo. Gdyby nie było gotowe na czas, to na tym mogła się zakończyć zarówno historia League of Legends jak i firmy Riot Games. Trzeba było zająć się m.in.: grafikami, modelami 3D, animacjami, efektami cząsteczkowymi, środowiskiem, interfejsem użytkownika, licencjami czy serwerami. Przygotowania wideo demonstracyjnego zajęły 2 tygodnie. Udało się przekonać inwestorów i dzięki temu firma mogła pracować nad grą przez kolejne pół roku.

Wczesna wersja interfejsu do gry League of Legends
Wczesna wersja interfejsu League of Legends znacznie odbiegała od tej z premiery gry

Do 10.07.2008 Riot Games udało się pozyskać 7 milionów dolarów na realizację ich przedsięwzięcia. W tym czasie w firmie pracowały już osoby, które brały wcześniej udział w tworzeniu takich projektów jak Dungeon Siege, Heroes of Might & Magic, Neverwinter Nights 2 i wielu innych. League of Legends oficjalnie zapowiedziano 07.10.2008 roku (wtedy jeszcze z dopiskiem – Clash of Fates).

Przygotowania do premiery League of Legends

W styczniu 2009 roku, Riot Games zatrudniał już 40 osób. W firmie intensywnie przygotowywano się na targi E3, na których gra musiała zostać zaprezentowana. Poniższy zwiastun z tego roku przedstawia rozgrywkę dużo bardziej zbliżoną wizualnie do tej z premiery.

W końcu udało się też dojść do poziomu, gdy pracownicy siedząc w firmie po 21:00 uruchomili grę dla zabawy. Tak naprawdę dopiero wtedy rozpoczyna się historia League of Legends, która dostarcza graczom ogromnej frajdy. Steve Snow wykorzystał tę sytuację, żeby dodatkowo zmotywować zespół. Cel był coraz bliżej.

Firmie zależało na tym, żeby gracze bez problemu odróżniali League of Legends od Doty czy Warcrafta. W efekcie tworzyli bardzo charakterystyczne postacie, jak Fiddlesticks, który jest strachem na wróble, Annie – Dziecko Ciemności czy uzdrowicielkę Sorakę. Te postacie dostępne są w grze do dzisiaj.

W trakcie testów beta w 2009 roku, w grze było dostępnych 40 postaci. Każda z nich w League of Legends ma swoją historię.

Firma świadoma reakcji graczy na grę DotA, postanowiła postawić na grywalność. Twórcy odświeżyli mapę Feaka, przygotowali własny silnik i zadbali o obsługę klienta. Niezwykle trudnym zadaniem okazało się przy tym zbudowanie historii łączącej wiele fantastycznych elementów dostępnych w grze.

Historyczny sukces League of Legends

Gra pomyślnie przeszła przez testy beta. Zadebiutowała 26.10.2009 roku w wersji na system operacyjny Windows w Ameryce Północnej i Europie. Z upływem czasu, Riot Games otwierał dodatkowe serwery, pokrywając zasięgiem kolejne obszary geograficzne. Po kilku latach pojawiła się także wersja na Mac OS.

Gra została pozytywnie odebrana przez graczy i wyewoluowała do formy w jakiej znamy ją dzisiaj. League of Legends okazało się nie tylko ogromnym sukcesem finansowym, ale także świetnym materiałem na grę eSportową. Nagrodą dla drużyny za zdobycie pierwszego miejsca na rozgrywanych corocznie mistrzostwach świata jest aż milion dolarów.

Zobacz też

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.