Jak trafiać z umiejętności mierzonych (skillshotów)

Wielokrotnie trafianie z umiejętności mierzonych może zadecydować o wyniku meczu w League of Legends. Nikt nie ma 100% celności, ale możliwe, że zastanawiasz się dlaczego innym idzie to lepiej. Jak więc lepiej trafiać z umiejętności mierzonych? W tym wpisie poradzę ci jak poprawić swoją skuteczność.

Umiejętność mierzona (z angielskiego: skillshot) wymaga określenia obszaru działania zamiast wybrania celu. Może ona skutkować zamierzonym efektem na całym obszarze zasięgu. W przypadku niektórych z takich umiejętności mierzonych, ich zasięg jest ograniczony w oparciu o kolizję z jednostkami. Podstawową kwestią jest wiedza nt. umiejętności mierzonych i możliwości jak przeciwnicy mogą ich uniknąć.

To jak właściwie trafiać z umiejętności mierzonych?

Aby trafiać z umiejętności mierzonych, konieczna jest znajomość ich zasięgu. O ile w przypadku tzw. Normal Castów ich zasięg zobaczysz przed każdym użyciem, to standardowo tzw. Smart Casty nie dają już takiego komfortu. Miej też na uwadze fakt, że wrogi bohater może opuścić obszar działania zanim twoja postać dojdzie do miejsca, w którym chcesz użyć swojej umiejętności.

Poza znajomością zasięgu, musisz też przewidzieć bieg wydarzeń, aby faktycznie trafić wrogiego bohatera. Na niższym poziomie jest to stosunkowo proste, ponieważ przeciwnicy rzadko będą unikać umiejętności mierzonych.

Na wyższym poziomie staje się to trudniejsze. Jeżeli użyjesz swojej umiejętności mierzonej zgodnie z ich aktualnym kierunkiem ruchu, to prawdopodobnie zrobią oni zwód, kierując się w odwrotnym kierunku. Jest to wtedy reakcja na twoją umiejętność mierzoną. W zależności od szybkości tej umiejętności i dystansu, pozostawisz swoim przeciwnikom szansę manewru lub nie.

Poszczególne umiejętności mierzone wymagają różnych reakcji. Skuteczność części z nich będzie uzależniona między innymi od faktu czy przeciwników możesz trafić z danej umiejętności mierzonej nawet w sytuacji, gdy pomiędzy wami znajdują się wrogie stwory.

Musisz mieć też świadomość po jakim opóźnieniu zadziała dana umiejętność mierzona. Wyobraź sobie jaka będzie wtedy sytuacja na mapie. Obserwuj ruchy przeciwników i doszukuj się wzorców. Dla przykładu, jeżeli trzymają się którejś z krawędzi alei, to prawdopodobnie w tamtej okolicy znajduje się totem. W przypadku zagrożenia, spodziewaj się, że będą uciekać w tym kierunku.

Faza przygotowań

W miarę możliwości przed użyciem umiejętności mierzonej przygotuj odpowiednią sytuację. Najlepsze efekty osiągniesz, gdy twoi przeciwnicy będą zmuszeni pójść w kierunku twojej umiejętności mierzonej albo całkowicie ich zaskoczysz. Pewnie zdziwisz się ilu ludzi nie spodziewa się Q Blitzcranka zza właśnie umierającego stwora. Jeżeli to możliwe, wymuś na przeciwnikach zmarnowanie umiejętności do ucieczki, przed użyciem własnej umiejętności mierzonej.

Unikanie wielu umiejętności mierzonych jednocześnie
Umiejętność trafiania z umiejętności mierzonych pomoże ci też w ich unikaniu, co jest szczególnie ważne przy znacznej przewadze liczebnej

Atakuj z ukrycia, aby ograniczyć przeciwnikom czas na reakcję. Nawet gdy cię widzą, możesz w pewnym stopniu zamaskować użycie umiejętności, używając ich w trakcie przemieszczania i nieco ukrywać ten fakt animacją ruchu.

Bardziej zaawansowane sztuczki

Zgraj używanie umiejętności z farmieniem. Niech twoi przeciwnicy myślą, że planujesz jedynie podejść zabić stwora. Poza tym twoim przeciwnikom dużo trudniej będzie odgadnąć twoje intencje, jeżeli będziesz przemieszczać się jak najbardziej losowo.

Na wyższym poziomie twoi przeciwnicy będą starali się przewidzieć kierunek użycia umiejętności mierzonej zamiast po prostu reagować. Dzięki temu będą mieli więcej czasu na ewentualne manewry. W takiej sytuacji możesz próbować użyć swojej umiejętności mierzonej w przewidywanym przez ciebie punkcie w przypadku takiego zwodu.

Trening czyni mistrza

Pozostaje jeszcze najważniejsze – ćwicz. Sama znajomość tych wskazówek pomoże ci zyskać lepszą świadomość, ale potrzebujesz wielu godzin praktyki.

Podsumowanie

Podsumowując, najlepsze efekty osiągniesz, sprawiając że przeciwnicy pójdą tam gdzie chcesz. Ukrywaj swoje zamiary losowym poruszaniem i niespodziewanym wykorzystywaniem umiejętności mierzonych. Ćwicz ze świadomością tych wskazówek i nie zniechęcaj się niepowodzeniami.

Zobacz też

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.