System rankingowy w League of Legends

O co chodzi z dywizjami w League of Legends? Czy szukasz wyjaśnień na temat systemu rankingowego dla tej gry? Istnieją nawet pewne mniej popularne triki, które pozwolą ci awansować szybciej. Zapoznaj się i osiągnij wysoki ranking w League of Legends!

Podstawowy podział

Jak w wielu grach online, także w League of Legends dostępna jest drabinka rankingowa, z której wynika jak ci idzie na tle innych. Na początku była to tylko pojedyncza liczba. O ile łatwo było taką wartość porównać między dwoma graczami, to generalnie ciężko było ocenić twoje postępy.

Poziomy ELO w League of Legends
Przykładowe poziomy ELO (gdy obowiązywały)

Aby rozwiązać ten problem, Riot Games wprowadził podział na ligi:

  • Brąz (ang. Bronze)
  • Srebro (ang. Silver)
  • Złoto (ang. Gold)
  • Platyna (ang. Platinum)
  • Diament (ang. Diamond)
  • Mistrz (ang. Master)
  • Pretendent (ang. Challenger)
Podział lig na dywizje
Podział lig na dywizje

Ligi od Brązu po Diament dzielą się dodatkowo na 5 dywizji. Najgorsza dywizja to Brąz V, a najlepsza do Diament I. Nie ma żadnego podziału dla Kręgu Mistrzowskiego i Pretendentów. Do Kręgu Pretendenta trafia 200 najlepszych graczy z Kręgu Mistrzowskiego. Skład ligi aktualizowany jest co 24 godziny.

Zależność pomiędzy Ligą Pretendentów a Ligą Mistrzowską
Liga Pretendentów to tak naprawdę 200 najlepszych graczy z Ligi Mistrzowskiej

Istnieje kilka kolejek rankingowych:

  • Solo/Duet (ang. Solo/Duo) na Summoner’s Rift
  • Rankingowa Elastyczna (ang. Ranked Flex) na Summoner’s Rift
  • Rankingowa Elastyczna na Twisted Treeline
Warianty doboru składu drużyny w Kolejce Solo/Duet
Kolejka Solo/Duet umożliwia 3 warianty doboru składu drużyny

Każda z nich ma własną drabinkę rankingową. W kolejce Solo/Duet spotkasz maksymalnie grające ze sobą pary graczy. Kolejka Elastyczna również umożliwia grę solo, ale w meczu mogą pojawiać się nawet kompletne zespoły.

Warianty doboru drużyny w Kolejce Elastycznej
W Kolejce Elastycznej nie spotkasz jedynie kombinacji 1-4

Granie z graczami z różnych lig

Do danej kolejki możesz wejść wspólnie tylko z osobami o podobnym poziomie. Generalnie dopuszcza się granie z graczami o ligę wyżej lub niżej. A więc osoba w Lidze Srebrnej będzie mogła wejść wspólnie do kolejki z osobami z Ligi Brązowej, Srebrnej lub Złotej. Gracze z Ligi Brązowej mogą liczyć jedynie na osoby z Ligi Brązowej i Srebrnej. Dodatkowe ograniczenia dotyczą Ligi Platynowej i wyżej. Riot Games opublikował oficjalny artykuł, dotyczącego gier rankingowych: Sesja pytań i odpowiedzi na temat gier rankingowych. Dla graczy, którzy nie należeli na koniec poprzedniego sezonu do żadnej ligi, zakłada się w trakcie meczy rozstawiających, że należeli do Ligi Srebrnej.

Możliwe kombinacje wspólnego startowania gry przez graczy z Ligi Srebrnej
Gracze z Ligi Srebrnej mogą wejść do kolejki wspólnie z graczami z Ligi Brązowej i Złotej

Minimalne wymagania gier rankingowych

Aby móc brać udział w grach rankingowych, musisz osiągnąć przynajmniej 30 poziom, mieć przynajmniej tyle posiadanych postaci, ile wynosi suma banów przed danym meczem z liczbą graczy w meczu w danej kolejce rankingowej. Dla Summoner’s Rift daje to 20 postaci: 10 potencjalnie zbanowanych i 10 wybranych.

Skrajne wykorzystanie postaci gracza w danym meczu
Gry rankingowe wymagają przynajmniej tylu postaci, ile zostanie wykorzystanych przed meczem

Sezony

Każdy sezon zaczynasz od 10 meczy rozstawiających. Liga przydzielana jest na podstawie twoich wyników, poziomu graczy, z którymi przyjdzie ci grać oraz twoich wyników z poprzedniego sezonu i przedsezonu. Riot Games stosuje tzw. miękki reset (ang. soft reset). Więc prawdopodobnie rozpoczniesz nowy sezon niżej niż poprzedni. W praktyce możesz liczyć na start co najwyżej z I dywizji w Platynie.

Sezony trwają zwykle niecały rok. Zaczynają się z pewnym opóźnieniem, w stosunku do roku kalendarzowego i kończą się w podobnym okresie co rozgrywane co roku mistrzostwa świata w League of Legends. Pomiędzy sezonami trwa tzw. przedsezon podczas którego Riot Games wprowadza zwykle znacznie większe zmiany w grze niż podczas aktualizacji, które pojawiają się co 2 tygodnie.

Awanse i spadki

Za mecze rankingowe otrzymujesz (w przypadku zwycięstwa) lub tracisz (w przypadku porażki) tzw. Punkty Ligowe. Aby awansować potrzebujesz w 1 kolejności uzbierać 100 Punktów Ligowych, a następnie wygrać większość meczy w serii o awans. Aby awansować między dywizjami (np. z V do IV dywizji w Srebrze), trzeba wygrać 2 z 3 meczy w serii.

Pomiędzy ligami (np. z I dywizji Srebra do V dywizji Złota), rozgrywana jest seria do 5 meczy. Jeżeli opuścisz grę na etapie wyboru bohatera, to taka gra będzie się liczyć jako przegrana do serii o awans.

Analogicznie może cię spotkać degradacja do niższej dywizji lub ligi, jeżeli przegrasz zbyt wiele meczy mając 0 Punktów Ligowych. Brak regularnego udziału w meczach rankingowych w danej kolejce sprawi, że stopniowo zaczniesz tracić punkty. Jeżeli spadną do 0 lub poniżej, to spadniesz do niższej dywizji lub ligi, podobnie jak w przypadku serii porażek. Tracenie punktów cię nie dotyczy, jeżeli jesteś w Brązie, Srebrze lub Złocie. Nie stosuje się go także w przedsezonie dla żadnej ligi. Jeżeli po zakończeniu sezonu a przed rozpoczęciem kolejnego nie rozegrasz żadnego meczu rankingowego, to twój ranking w League of Legends w tym okresie się nie zmieni.

Ekran powitalny Victorious Jarvan IV
Jedna z nagród za I sezon – skórka Victorious Jarvan IV

Nagrody za mecze rankingowe

Dzięki rankingowi widzisz nie tylko swoje postępy, ale masz też szansę na zdobycie nagród na koniec sezonu. Zwykle Riot Games ogłasza je pod koniec trwającego sezonu. Im wyższą zajmiesz pozycję, tym lepsze otrzymasz nagrody. Możesz liczyć m.in.: na stosowną odznakę w swoim profilu, dodatkową ikonę, obramowanie na ekranie ładowania, nowy wygląd totemu, czy dodatkową skórkę dla wybranej przez Riot Games postaci. Kiedyś pojawiły się nawet fizyczne nagrody: kurtki dla osób, które zakończyły sezon na poziomie Pretendenta. I to wszystko można osiągnąć w domowym zaciszu, osiągając wysoki ranking w League of Legends.

Jedna z nagród za ranking w League of Legends za sezon 2016 - kurtka dla graczy z Ligi Pretendentów
Jedna z nagród za ranking w League of Legends za sezon 2016 – kurtka dla graczy z Ligi Pretendentów

Triki przyspieszające awans

Gdy nie widzisz szans na wygranie meczu rankingowego, podczas wyboru postaci, to możesz opuścić grę. W takiej sytuacji oczywiście zostanie na ciebie nałożona kara za wyjście. Weź jednak pod uwagę, że za pierwsze takie opuszczenie wyboru postaci danego dnia, stracisz jedynie 3 Punkty Ligowe i będziesz czekać kilka minut na ponowne wejście do kolejki. W przypadku porażki stracisz np. 20 Punktów Ligowych i to dopiero, gdy twoja drużyna się podda lub przeciwnicy zniszczą twój Nexus. A więc oszczędzasz zarówno Punkty Ligowe jak i swój czas. Jeżeli gracie np. w duecie, to możecie taki manewr zastosować po jednym razie każdy danego dnia. Zminimalizujecie w ten sposób niekorzystny układ drużyn na wasz ranking w League of Legends.

Podsumowanie rankingu w League of Legends

Podsumowując, stosowany przez Riot Games system rankingowy pomaga ci śledzić swoje postępy w grze. Przy odpowiednio dobrych wynikach, otrzymasz na koniec sezonu, stosowne nagrody. Musisz jednak brać udział w tego typu rozgrywkach regularnie, jeżeli jesteś w Platynie lub wyżej, aby nie dopuścić do utraty zdobytych punktów za nieaktywność.

Zobacz też

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.