Wizja w League of Legends

Nie wiesz skąd nagle pojawia się przy tobie tylu przeciwników? Gdzie umieścić Totem Kontroli, żeby nie dać się zaskoczyć? Tzw. wizja odgrywa kluczowe znaczenie w grze League of Legends. Najwyższy czas zgłębić ten temat!

Bardzo istotnym elementem w tej grze jest minimapa. Wystarczy na nią spojrzeć, aby zorientować się w aktualnej sytuacji meczu. Więcej informacji na ten temat przedstawiłem w innym swoim poradniku. Na minimapie widzisz wszystkie elementy znajdujące się w pobliżu twoim, sojuszniczych bohaterów, stworów i struktur. Przyjęło się mówić, że to w tych obszarach twoja drużyna ma wizję (z angielskiego: vision). Możesz takie obszary dodatkowo poszerzyć, używając do tego tzw. totemów.

Rodzaje totemów

W grze występuje kilka rodzajów totemów:

  • Totem Ukrycia (z angielskiego: Stealth Ward) tworzony ze Strażniczego Totemu (z angielskiego: Warding Totem), określany potocznie żółtym talizmanem (z angielskiego: yellow trinket), który jest niewidzialny dla drużyny przeciwnej; każdy gracz może mieć w danym momencie maksymalnie 3 Totemy Ukrycia na mapie; poza tym znikają one po pewnym czasie,
  • Totem ze Zmiany Dalekowidzenia (z angielskiego: Farsight Alteration), określany potocznie niebieskim talizmanem (z angielskiego: blue trinket), który jest widoczny dla drużyny przeciwnej, ale może być ustawiony ze znacznie większej odległości; w przeciwieństwie do Totemu Ukrycia, teoretycznie można postawić nieograniczoną liczbę tego typu Totemów na mapie; te totemy same nie znikają,
  • Totem Kontroli (z angielskiego: Control Ward), który jest widoczny dla drużyny przeciwnej; każdy gracz może mieć w danym momencie tylko 1 Totem Kontroli na mapie; te totemy same nie znikają.

Jedynie Totem Kontroli wymaga zakupu za zgromadzone złoto. W przeciwieństwie jednak do pozostałych, nie musisz czekać na odnowienie się kolejnych ładunków. Poza tym Totem Kontroli ujawnia niewidzialne pułapki, totemy, wrogich bohaterów w kamuflażu i deaktywuje wrogie totemy poza Totemami Kontroli. Staraj się zawsze mieć na mapie postawiony 1 Totem Kontroli. Nie jest taki drogi, a jeżeli wykryjesz i zniszczysz przy okazji wrogi totem, to częściowo zwróci się bezpośrednio po ustawieniu.

Ładunki Totemów Ukrycia są także dostępne po ukończeniu odpowiednich zadań w przypadku takich przedmiotów jak:

  • Lodowy Kieł (z angielskiego: Frostfang),
  • Medalion Nomada (z angielskiego: Nomad’s Medallion),
  • Bransoleta Targonu (z angielskiego: Targon’s Brace),
  • Pozostałość po Obserwatorach (z angielskiego: Remnant of the Watchers),
  • Pozostałość po Wyniesionych (z angielskiego: Remnant of the Ascended),
  • Pozostałość po Aspektach (z angielskiego: Remnant of the Aspect).
Miejsca na totemy w krzakach od strony rzeki w dolnej części mapy w grze League of Legends
Wizja może zostać zapewniona w League of Legends w dolnej części mapy od strony rzeki właśnie w tych dwóch krzakach

Miejsca na totemy

Staraj się umieszczać swoje totemy w takich miejscach, aby nie zostały natychmiast zniszczone przez drużynę przeciwną i aby dostarczyły ci jak najwięcej informacji o strategicznych w danym momencie obszarach. Mapa jest w dużej mierze symetryczna, więc poszczególne miejsca działają po obu stronach. Jeżeli chcesz odpowiednio wcześnie wycofać się grając w dolnej alei, to skorzystaj z jednego z krzaków albo umieść totem przy ścianie pomiędzy nimi. Miejsce między krzakami wymaga generalnie częstszego spoglądania na mapę, ale będziesz mieć więcej czasu na reakcję. Ustawienie totemów dla górnej alei jest podobne. Co do środkowej alei, to możesz postawić totem po jednej ze stron i jej się trzymać. Gdy możesz sobie pozwolić na więcej totemów, to ustaw 1 w podobnym miejscu też po drugiej stronie. Alternatywnie bohater grający w dżungli może zapewnić ci wizję zabijając jednego z żuków na rzece.

Pojedynczy totem zapewniający podobną wizję jak przy wykorzystaniu dwóch sąsiednich krzaków w grze League of Legends
Przy częstszym spoglądaniu na mapę możesz sobie zapewnić niemal taką samą wizję jednym totemem jak przy stawianiu po jednym w obu pobliskich krzakach

Jeżeli zależy ci, aby twoje totemy długo pozostały niewykryte, to stawiaj je w miejscach, które trzeba specjalnie sprawdzać, a więc poza głównymi ścieżkami dla postaci grających w dżungli. Dobrymi miejscami są krzaki przy rzece bo po tej stronie ściany nie ma w dżungli żadnych stworów. Możesz postawić go też w kolejnych (tzw. tribush) i mieć jeszcze więcej czasu na reakcję. Podobna sytuacja dotyczy krzaków w dżungli bo zwykle gracze idą albo po wzmocnienie albo na golemy. Poza tym gracze często przechodząc przez te miejsca nie patrząc na swoją postać, więc nawet nie zauważają wrogich totemów.

Miejsce na totem poza głównymi ścieżkami dżunglerów w grze League of Legends
Jeżeli ustawisz totem poza głównymi ścieżkami postaci grających w dżungli, to może on ustać znacznie dłużej

Sytuacyjna wizja w League of Legends

To oczywiście tylko kilka ogólnych miejsc na totemy. Jeżeli spodziewasz się dodatkowego wrogiego bohatera, wchodzącego na ciebie bezpośrednio aleją, to skup się na utrzymywaniu wizji w odpowiednich krzakach. Jeśli spodziewasz się, że przeciwnicy mogą cię zajść od drugiej strony wieży, to postaw totem w najbliższych krzakach za sobą. Jeżeli któryś z przeciwników może przeskakiwać przez ściany, to musisz też wziąć to pod uwagę.

Często niezauważany totem w dżungli w grze League of Legends
Wiele osób nie spodziewa się totemu w takim miejscu i nawet przechodząc przez te krzaki, nie zauważają go

Gdy istnieje ryzyko utraty smoka czy barona, to ustaw totem w tamtym obszarze. Jeżeli to twoja drużyna się na niego wybiera, to przygotuj wizję odpowiednio wcześniej. Nawet w pojedynkę możesz postawić 2 Totemy Ukrycia i 1 Totem Kontroli, pokrywając większość obszaru wrogiej dżungli za baronem czy smokiem. Aby śledzić wrogiego bohatera grającego w dżungli, zadbaj o wizję na jego ścieżkach w odpowiednich częściach mapy. Do tego dobrze sprawdzają się totemy w często uczęszczanych miejscach. Z tego powodu są też zwykle szybko czyszczone przez przeciwników. Takie totemy “na chwilę” opłacają się podczas oblegania wrogich wież. I tak planujesz zabawić w takim miejscu tylko kilkadziesiąt sekund czy parę minut. Jeżeli postawisz totemy bezpośrednio za ścianą czy w najbliższych krzakach, to nie powinny cię zaskoczyć umiejętności na daleki zasięg.

Samodzielne zabezpieczenie obszaru wokół Barona w grze League of Legends
Nawet samodzielnie możesz zapewnić sobie wizję za baronem czy smokiem poprzez umiejętny układ totemów

W późniejszej fazie gry, opłaca się też postawić Totem Ukrycia bezpośrednio w alei. Mam na myśli czas, gdy na danej linii kilka wież jest już zniszczonych. I jest z niego pewna korzyść bo zauważycie wrogich bohaterów dosyć daleko. Ale przede wszystkim sojuszniczy bohater może się do niego teleportować. We wcześniejszej fazie gry, raczej stawia się taki totem w dalszej części krzaków.

Ustawianie totemów “poza zasięgiem”

Co ciekawe, w pewnych miejscach mapy możemy postawić totemy “poza zasięgiem”. Klikamy tak naprawdę w ścianę, a totem ląduje po jej drugiej stronie. Możesz skorzystać z narzędzia treningowego, aby poćwiczyć ich ustawianie. Takie totemy świetnie się sprawdzają, gdy podejrzewasz, że w danym miejscu już w danym momencie może znajdować się przeciwny bohater. Zamiast niebezpiecznie podejść, po prostu poszerz swoją wizję przez ścianę. Podobnie grając w dżungli, również możesz postawić totem przez ścianę, aby nie wpaść na przeciwnika, gdy jesteś w drodze, aby pomóc swojej drużynie.

Ustawianie totemów "poza zasięgiem"
W niektórych miejscach możesz ustawić totemy “poza zasięgiem”

Wrogie totemy

Nie zapominaj oczywiście, że wroga drużyna korzysta z wizji podobnie jak twoja. Gdy jest to relatywnie bezpieczne, eliminuj wrogie totemy, ujawniając je dzięki Totemowi Kontroli, Badawczej Soczewce (z angielskiego: Sweeping Lens) czy jej ulepszonej wersji.

Wizja w League of Legends w 3 zdaniach

Podsumowując, odpowiednia wizja dostarcza ci informacji o tym gdzie znajdują się przeciwnicy i co w danym momencie robią. League of Legends oferuje kilka rodzajów totemów, więc możesz dostosować wybór do swoich aktualnych potrzeb. Pamiętaj, że drużyna przeciwna korzysta z wizji podobnie jak twoja, więc niszcz wrogie totemy, gdy jest to relatywnie bezpieczne.

Zobacz też

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.