Crowd Control (CC) w League of Legends

Chcesz się dowiedzieć co to jest Crowd Control (w skrócie: CC) i jakie jego typy pojawiają się w League of Legends? W tym wpisie znajdziesz zarówno przegląd tego typu efektów jak i porady jak sobie z nimi radzić.

Crowd Control, czyli efekty kontroli tłumu mogą pomóc w ograniczaniu możliwości przeciwnej drużyny. Skupię się na 3 aspektach, na które wpływa Crowd Control:

 • ruch,
 • używanie umiejętności,
 • atak.

W większości przypadków nazwy efektów dobrze obrazują jakiego możesz się spodziewać efektu wizualnego, więc nie będę ich dodatkowo opisywał. Jeżeli jednak chcesz zobaczyć ich przykładowe działanie, to zachęcam do obejrzenia podlinkowanych krótkich filmów.

Różne rodzaje Crowd Control w League of Legends

Zacznę od najgroźniejszych efektów kontroli tłumu, które mogą całkowicie blokować zarówno ruch, atak jak i używanie umiejętności. Typami tego rodzaju kontroli tłumu są:

 • Ogłuszenie (ang. Stun),
 • Podbicie (ang. Knockup),
 • Odrzucenie – zarówno od naszej postaci, czyli Knock Back oraz rozrzucenie na boki, czyli Knock Aside,
 • Przyciągnięcie (ang. Pull),
 • Przygwożdżenie (ang. Suppression),
 • Inercja (ang. Stasis).
Podbicie (Knocked Airbone!) po umiejętności Janny w grze League of Legends
Podbicie jest jednym z efektów kontroli tłumu, dla których bardzo wyraźnie widać czemu nie mamy wtedy żadnej kontroli nad swoją postacią

Możliwe jest także ograniczenie kontroli gracza nad daną postacią poprzez:

 • Prowokację (ang. Taunt),
 • Urok (ang. Charm),
 • Przerażenie (ang. Fear).

Kolejnym typem efektów kontroli tłumu jest blokada ataków i używania umiejętności – mamy wtedy do czynienia z rozbrojeniem (ang. Disarm). Przykładem tego typu efektu jest Polimorfizm (ang. Polymorph) czy Superumiejętność Smutnej Mumii.

Superumiejętność Amumu - jedno z najbardziej efektywnych Crowd Control w League of Legends
Amumu (Smutna Mumia) oferuje jedne z najlepszych efektów kontroli tłumu, ponieważ jest w stanie zatrzymać w miejscu całą przeciwną drużynę

Jeszcze inne efekty kontroli tłumu mogą po prostu utrudniać ruch poprzez:

 • Unieruchomienie (ang. Snare),
 • stworzenie klatki (ang. cage),
 • Spowolnienie danej postaci (ang. Slow).

Możliwe jest także stworzenie przeszkody (ang. barrier). Dodatkowo podczas jej tworzenia, może ona spowodować przesunięcie pobliskich postaci. Pewne bariery całkowicie blokują ruch – zarówno własnej jak i przeciwnej drużyny. Przez inne wprawdzie można przejść, ale gracz będzie spowolniony.

Niektóre efekty blokują jedynie używanie umiejętności – przykładem takiego efektu jest Uciszenie (ang. Silence). Inne blokują jedynie podstawowe obrażenia ataku – tzw. Oślepienie (ang. Blind). Wprawdzie postać wykonuje animacje ataku – i potencjalnie wystrzeliwuje pociski – ale nie zadają one żadnych obrażeń.

Ograniczenie pola widzenia

Istnieją też efekty kontroli tłumu, które ograniczają pole widzenia (ang. Nearsight). Mogą one wystąpić w kilku odmianach i wpłynąć jedynie na jednego wrogiego bohatera czy stworzyć mały obszar działania. Najsilniejsza wersja tego efektu jest częścią superumiejętności Nocturne’a, ponieważ wpływa na całą przeciwną drużynę, bez względu na to gdzie się w danym momencie znajdują się jej członkowie. Gdy na bohatera działa Nearsight, to nie tylko jego zasięg widzenia jest znacznie zredukowany, ale na chwilę traci też wszelką sojuszniczą wizję – od bohaterów, stworów, wież czy totemów. W efekcie jest w stanie atakować tylko te cele, które widzi.

Przeciwdziałanie efektom kontroli tłumu

W wielu przypadkach możesz przeciwdziałać Crowd Control, jeżeli będziesz mieć aktywną jakąś tarczę blokującą efekty kontroli tłumu, np. Całun Banshee (ang. Banshee’s Veil). Możesz je też usunąć, gdy twoja postać jest pod ich wpływem, np. przy pomocy Rtęciowej Szarfy (ang. Quicksilver Sash). Zarówno przedmioty jak i umiejętności mają pewne limity, więc musisz też odpowiednio się ustawiać, aby unikać większości efektów kontroli tłumu.

Podsumowanie Crowd Control w League of Legends

Podsumowując, w League of Legends jest dostępnych wiele umiejętności kontroli tłumu, które mogą ograniczać możliwości ruchu, używania umiejętności i ataku. Istnieją jednak przedmioty i umiejętności, które mogą zniwelować ich negatywne działanie.

Zobacz też

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.