O co chodzi w League of Legends?

Czy ktoś pokazywał wam kiedyś jakieś fragmenty z gry League of Legends? Albo czy natrafialiście w sieci na jakieś grafiki z tej produkcji, które miały teoretycznie zabawny komentarz, ale i tak nie wiedzieliście o co chodzi? Tym razem wytłumaczę ekspresowo wybrane aspekty.

W tym artykule krótko opiszę o co chodzi w tej bardzo popularnej grze. Mimo że grają w nią miliony, to wiele osób widząc fragmenty rozgrywki, nie rozumie w ogóle przekazu. Jeżeli macie znajomych, którzy nie wiedzą o co chodzi w League of Legends, to podeślijcie im linka do tego wpisu, a po paru minutach powinno być wam łatwiej się dogadać.

Reakcje osób nierozumiejących o co chodzi w League of Legends

Jak reagujecie na filmy dotyczące fragmentów rozgrywki z League of Legends? Moi rodzice nazywają to po prostu “sieką”, ale nie trzeba daleko szukać. Także wśród swoich rówieśników łatwo znaleźć osoby niezorientowane. Gdy nie wiedzą o co chodzi w League of Legends, to reagują różnie.

Przykładowa reakcja na film o League of Legends
Przykładowa reakcja na film o League of Legends

Mechanika gry

Skupmy się w tej chwili na najpopularniejszej mapie w grze – Summoner’s Rift, gdzie w pojedynczej rozgrywce naprzeciwko siebie grają 2 drużyny po 5 graczy. Przegrywa ta drużyna, która się podda lub ta, której nie uda się obronić ogromnego kryształu w swojej bazie (zwanego Nexusem).

Niszczenie Nexusa w League of Legends
Zniszczenie ogromnego kryształu zwanego Nexusem kończy grę

Mapa jest prostokątna, a pomiędzy bazami drużyny mogą się przemieszać dżunglą, rzeką lub 1 z 3 alei. Druga drużyna przemieszcza się w przeciwnym kierunku.

Widok minimapy z możliwymi kierunkami przemieszczania się w League of Legends
Pomiędzy bazami drużyny mogą się przemieszać dżunglą, rzeką lub 1 z 3 alei

Nie wystarczy po prostu udać się do bazy przeciwnej. Po drodze trzeba zniszczyć przynajmniej 1 mniejszy kryształ (zwany Inhibitorem) i przynajmniej wszystkie wieże znajdujące się w danej alei. Jest jeszcze cała masa innych aspektów, jak zbieranie złota, stwory, przedmioty, itp.

Niszczenie Inhibitora w League of Legends
Przed zniszczeniem Nexusa trzeba jeszcze zniszczyć przynajmniej 1 mniejszy kryształ – zwany Inhibitorem

Najbardziej emocjonujące zagrania

Wiele materiałów w sieci dotyczy zagrań poszczególnych graczy. Wielkie emocje wzbudzają zarówno pomyłki jak i mistrzowskie wykorzystanie atutów swoich postaci. Przeanalizujmy to na przykładzie.

Przykładowe ustawienie drużyn przed rozpoczęciem decydującego starcia w meczu League of Legends
Zdarza się, że pojedynczy efekt kontroli tłumu przesądza o wyniku meczu

Mamy tu do czynienia z walką drużynową (ang. team fight), gdzie poszczególne drużyny można rozpoznać po kolorze pasków reprezentujących liczbę punktów zdrowia (ang. health bars). Sytuacja wydaje się wyrównana do momentu wykorzystania przez jedną ze stron efektu kontroli tłumu (ang. crowd control). Taki efekt kontroli tłumu jest umiejętnością danego bohatera, która w jakiś sposób ogranicza skuteczność w walce 1 lub wielu jednostek przeciwnych. To chyba jasne, że skuteczne wykorzystywanie umiejętności postaci przybliża drużynę do zwycięstwa. W grze dostępne są umiejętności, które są aktywowane po kliknięciu na celu. Dla wielu z nich jednak określa się jedynie tor lotu takiej umiejętności. Taka umiejętność mierzona (ang. skillshot) jest zwykle bardziej efektywna, o ile uda się w cokolwiek trafić…

Ogromne obrażenia zadane w ułamku sekundy przez Rengara
Gracze są w stanie zaskoczyć drużynę przeciwną, gdy zadadzą ogromne obrażenia w ułamku sekundy

Innym przykładem sytuacji wzbudzających wielkie emocje są ogromne obrażenia zadawane w bardzo krótkim odstępie czasu. Mogą one wynikać ze specyfiki danej postaci, zgromadzonych już przez nią przedmiotów czy słabej odporności celu na jakiekolwiek obrażenia. Wyobraźcie sobie, że przygotowujecie się do ostatecznego starcia kilka, kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt minut, a ktoś zdejmuje waszą postać w ułamku sekundy. Jedni zareagują wielkim “Wow!”, ale niektórzy mogą się nieco zdenerwować.

Podsumowanie

W tym wpisie krótko opisano podstawy gry League of Legends. Poza tym nakreślono jakie elementy wpływają na to, że pojawia się o niej tyle materiałów w sieci.

Dajcie znać w komentarzach czy podobał wam się ten wpis. Przypominam, że jeżeli macie znajomych, którzy nie wiedzą o co chodzi w League of Legends, to podeślijcie im linka do tego wpisu. Po paru minutach powinno być wam łatwiej się dogadać.

Zobacz też

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.