Smart Casty vs Normal Casty

Smart Cast… Pewnie to sformułowanie obiło ci się o uszy. Tylko co ono oznacza i czy tego potrzebujesz? A może po prostu nie wiesz czy lepiej będzie się zdecydować na Smart Casty czy Normal Casty?

Co to Smart Casty i Normal Casty?

Smart Cast czy Quick Cast to pojęcia określające sposób wykorzystywania umiejętności, zaklęć lub przedmiotów za pomocą pojedynczego przycisku zamiast dodatkowego potwierdzania lewym przyciskiem myszy. Niektóre z nich mają wbudowany Smart Cast – np. Lay Waste Karthusa lub Spirit Rush Ahri. W momencie użycia, brana jest pod uwagę aktualna lokalizacja kursora – tak jakby w danym punkcie użyć już lewego przycisku myszy jak dla Normal Casta.

Ustawienia gry

Przełączać pomiędzy Smart Castami a Normal Castami można w menu gry. Przechodzimy do niego wciskając przycisk [Esc], następnie w Options pierwsze menu to HOTKEYS. Możliwe jest przełączanie wszystkich umiejętności i zaklęć pomiędzy Quick Cast a Normal Cast, a także pojedynczych umiejętności.

HOTKEYS w OPTIONS w grze League of Legends umożliwiające przełączanie - Smart Casty na Normal Casty i odwrotnie
HOTKEYS to pierwsza kategoria w menu gry League of Legends

Zastosowanie Smart Castów

Smart Casty świetnie sprawdzają się na postaciach, które swoimi umiejętnościami zadają natychmiastowe obrażenia lub po bardzo małym opóźnieniu. Z jednej strony Smart Casty umożliwiają szybsze reakcje, ale ich skuteczne wykorzystywanie wymaga znajomości zasięgu poszczególnych umiejętności danej postaci. W przypadku takich bohaterów jak Ryze, dużo łatwiej jest wykorzystać ich kombo przy użyciu Quick Castów niż Normal Castów.

Niektóre umiejętności przy użyciu Normal Castów będą aktywowane natychmiast. W przypadku innych, postać musi najpierw podejść odpowiednio blisko. W przypadku, gdy konieczne jest jeszcze przemieszczenie, lepiej będzie przerwać daną umiejętność bo sytuacja w grze już się zmieni.

Smart Casty mogą powodować problemy w przypadku niektórych umiejętności. Dotyczy to umiejętności, które po pierwszym aktywowaniu zaczynają się ładować (np.: Q w przypadku Vi) lub mają różny obszar działania w zależności od przeciągnięcia (np.: R w przypadku Rumble’a). Niestety w takim podejściu trzeba pamiętać o przełączaniu opcji w trakcie gry. Alternatywnie można w takiej sytuacji wykorzystać Smart Casty ze wskaźnikiem zasięgu.

Ładowanie umiejętności Vi pod przyciskiem Q w grze League of Legends
Pewne umiejętności mają uzależniony zasięg od czasu ładowania i można je łatwo zmarnować poprzez nieuważne wykorzystanie Smart Castów

Przy używaniu umiejętności na sobie można wykorzystać do tego zarówno Normal Cast jak i tzw. Self Cast. W opcjach znajduje się na to oddzielna kategoria. Jest to bardzo przydatne, np. przy leczeniu siebie w środku walki. Nie ma szybszego i bardziej niezawodnego sposobu, aby użyć umiejętności na sobie.

Domyślnie przytrzymując [Ctrl] można dodać punkt umiejętności przy awansie na kolejne poziomy, zamiast wybierając ten przycisk kursorem. Wykorzystanie tego faktu może przechylić losy potyczki, w przypadku awansu w trakcie walki.

Poza tym Smart Casty można zastosować także dla zaklęć przywoływacza. Niejednokrotnie czas reakcji ma ogromne znaczenie, a w przypadku summoner spells poza ARAM-em nie ma umiejętności mierzonych. W najgorszym wypadku użyjesz ich na kimś innym, ale to samo może się zdarzyć w przypadku Normal Casta. Tak jak w przypadku umiejętności, istnieje wyjątek i Flash dostępny jest jedynie jako Quick Cast. Podobna sytuacja dotyczy aktywowalnych przedmiotów.

Smart Casty a czat

Kolejny problem ze Smart Castami dotyczy czatu. Jeżeli zaczniesz pisać przed jego aktywowaniem, to możesz szybko zmarnować swoje umiejętności. W przypadku wbudowanych Quick Castów jak dla superumiejętności Sivir czy Karthusa, nie ma tu żadnej różnicy.

Podsumowanie

Podsumowując, Normal Casty wymagają użycia dwóch przycisków, więc są niezaprzeczalnie wolniejsze. W przypadku Smart Castów nie masz jednak możliwości korekcji. Wybór uzależnij od swoich umiejętności i postaci.

Zobacz też

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.