Rozpakowanie PSone

Przyszedł czas na rozpakowanie PSone. Po ponad 10 latach od zakończenia produkcji tej konsoli, udało mi się znaleźć nowy fabrycznie zapakowany egzemplarz we Włoszech. Tylko na co komu konsola bez gier czy gadżetów? Te elementy również sprowadziłem z innych europejskich krajów, więc przygotuj się na rozpakowywanie wielu paczek.

Rozpakowanie PSone
Po ponad 10 latach od zakończenia produkcji, nowego egzemplarza trzeba było szukać za granicą

PlayStation osiągnęło ogromny sukces. Kolejne generacje konsol kojarzą się z ogromnym zainteresowaniem, a co za tym idzie, także kontynuacjami wielu serii gier. Jedną z nich jest zaprezentowany na powyższej animacji Metal Slug X.

Metal Slug X uruchomiony na PSone
Metal Slug X uruchomiony na PSone

Czemu rozpakowanie PSone?

Zastanawiasz się może skąd teraz pomysł na zakup PSone? Z Metal Slug zetknąłem się już wiele lat wcześniej, ale ponownie miałem okazję w nią zagrać na jednym ze spotkań Retrogralni. Tam również dostępna była konsola PSone z dołączanym ekranem.

Poszczególne elementy zestawu

Cały zestaw, który został zaprezentowany w trakcie rozpakowywania, składał się z następujących elementów:

  • konsola PSone w wersji PAL (model SCPH-102C wraz zasilaczem i 1 padem w pudełku),
  • dołączany ekran LCD,
  • karta pamięci (SCPH-1020E),
  • dodatkowy pad,
  • gra Metal Slug X w wersji PAL,
  • torba podróżna na PSone.

Najbardziej kluczową transakcją była ta dotycząca samej konsoli, którą zawarłem z firmą GAMESTART za pośrednictwem portalu ebay. Ze względu na kompatybilność PlayStation/PSX z wydanym później PSone, możesz natrafić także na pady bez gałek analowych. Nie były one dostępne od początku na tzw. szaraczka, który jest większą i wcześniejszą wersją tej konsoli (o nazwie PlayStation lub PSX). Nie musisz się jednak obawiać, ponieważ wiele gier z tego powodu wspiera je jedynie opcjonalnie (o ile w ogóle).

Informację o wersji PAL nie podałem przypadkowo, ponieważ daną wersję gry można uruchomić tylko na kompatybilnej konsoli. W dużym uproszczeniu wersja PAL była sprzedawana w Europie, NTSC w Ameryce Północnej, a NTSC-J w Japonii. W czasach pierwszego PlayStation nie było jeszcze formatu HD i brakowało globalnego standardu. Podobny problem dotyczył również telewizorów, które mogły nie obsługiwać sygnału z konsoli z innego regionu. Poza tym różne kraje do dzisiaj stosują różne poziomy napięć. O ile problem z wpięciem do gniazdka wtyczki z Wielkiej Brytanii jest widoczny na pierwszy rzut oka, to nawet użycie najprostszej przejściówki z wtyczki dla Japonii może skutkować spaleniem konsoli. Jeżeli na pewno chcesz skorzystać np. z japońskiej wersji konsoli pierwszej konsoli PlayStation, to musisz też zaopatrzyć się w odpowiedni transformator. Takie urządzenia określa się też konwerterami czy przetwornicami i łatwo je zakupić w sieci.

Podsumowanie

Zainwestowanie w zakup takiego sprzętu retro polecam wszystkim fanom konsol PlayStation. Już przy zakupie tej pierwszej gry zyskałem możliwość powracania do wspomnień z konsolą, którą w dedykowanej torbie mogę przy okazji zabierać ze sobą na różne wyjazdy. A może i ty zdecydujesz się uwiecznić rozpakowanie swojej konsoli PSone?

Animowany GIF powstał przy wykorzystaniu narzędzia GIF Creator.

Zobacz też

Rozpakowanie PlayStation Classic

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.