PlayStation Classic – recenzja konsoli

Czy zastanawiasz się nad PlayStation Classic? A może po prostu widziałeś czy widziałaś poprzednie moje wpisy dotyczące tej konsoli? W tym postaram się zebrać to wszystko i podsumować.

Po unboxingu i let’s playach (podzielonych na: część 1 i część 2) na PlayStation Classic, przyszedł czas na jakieś podsumowanie.

PlayStation Classic to miniaturka wydanej 24 lata temu oryginalnej konsoli PlayStation. Classic jest o około 45% mniejszy i właściwie, jeżeli chodzi o wygląd, to nie ma się do czego przyczepić.

Konsola PlayStation Classic na dłoni
Konsola PlayStation Classic to miniaturka oryginalnej konsoli PlayStation

W zestawie otrzymaliśmy 2 kontrolery, dzięki czemu bez problemu można grać w gry oferujące rozgrywkę dla 2 graczy. Imitują one takie same kontrolery jakie były dostępne dla oryginalnej konsoli PlayStation, czyli bez gałek – to nie są Dual Shocki. Myślę, że to dobre zagranie. Niewiele gier tak naprawdę z nich korzystało. Było to raczej opcjonalne, a chcieliśmy uzyskać sprzęt wyglądający na retro.

Ważną różnicą sprzętową są karty pamięci. W miejscu kart pamięci znajdują się po prostu zaślepki, a konsola korzysta z wirtualnych kart pamięci. Słyszałem, że część osób narzekała na plastik wykorzystany do stworzenia PlayStation Classic. Osobiście nie mam do niego zastrzeżeń. Pady dobrze leżą w dłoni i nie czuję jakiegoś dyskomfortu – nawet po dłuższym korzystaniu.

Interfejs PlayStation Classic

Przechodząc do oprogramowania – jeżeli chodzi o interfejs konsoli, to oczywiście różni się on od tego jaki był dostępny w oryginale. Są tam dostępne jakieś ustawienia, ale to czego mi zabrakło, to np. symulowanie ekranu CRT – tak jak miało to miejsce przy NES Mini Classic.

Trochę zmieniło się także działanie przycisków. W PlayStation Classic nie mamy prawdziwego napędu optycznego, więc przycisk Open służy do wirtualnej zmiany płyt. Przycisk Reset zyskał nową funkcjonalność. Możemy tworzyć tzw. punkty wznowienia (ang. Resume Points). Umożliwiają nam one późniejsze kontynuowanie rozgrywki w danej grze. Niestety mamy tylko 1 punkt wznowienia dla każdej gry. Dla porównania NES Mini Classic oferował aż 4 punkty wznowienia na grę. Jeżeli chcesz się bawić na PlayStation Classic w kilka osób, to musisz polegać na tym co oferują poszczególne tytuły, jeżeli chodzi o wykorzystanie wirtualnych kart pamięci czy haseł. Szkoda tylko, że ten przycisk Reset nie został tak jasno opisany. Aby utworzyć punkt wznowienia, musisz przejść do menu przez Reset. Jeżeli po prostu wyłączysz konsolę, to niestety stracisz swój postęp.

Console Button Guide dla PlayStation Classic
Opis przycisków dla konsoli PlayStation Classic

Gry

Przejdźmy jeszcze do chyba najważniejszego elementu – do gier. Ich dobór jest szczególnie istotny, ponieważ oryginalnie nie masz możliwości dogrywania kolejnych tytułów na tę konsolę. PlayStation Classic ma fabrycznie zainstalowanych 20 gier.

20 gier konsoli PlayStation Classic
PlayStation Classic ma fabrycznie 20 preinstalowanych gier

Battle Arena Toshinden

Battle Arena Toshinden to bijatyka umożliwająca zabawę dla 1 lub 2 graczy. Jest niby w 3D, ale nie czułem, żebym się w to wciągnął. Na PlayStation Classic dostępny jest też Tekken 3, które jest właściwie lepszy pod każdym względem.

Cool Boarders 2

Cool Boarders 2 to symulator snowboardingu, oferujący zarówno wykonywanie ewolucji jak i wyścigi. Sama pozycja nie jest taka zła, ale jest w niej masa elementów, które niestety psują wrażenia z tej rozgrywki (niewyraźne czcionki czy narracja, to tylko niektóre z nich).

Destruction Derby

Destruction Derby to wyścigówka z dodatkowymi trybami gry. Twórcy postawili na realizm, więc musisz uważać na uszkodzenia swojego pojazdu.

Jakość grafiki w Final Fantasy VII
To właśnie takiego poziomu grafiki możesz się spodziewać po grze Final Fantasy VII

Final Fantasy VII

Final Fantasy VII to gra z gatunki jRPG. Twórcy przyłożyli się do oprawy graficznej i zafundowali nam piękne lokacje, jak na możliwości tej konsoli.

Grand Theft Auto

Grand Theft Auto to przygodowa gra akcji rozpoczynająca serię, której chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Ta część była niby w 2D, ale ledwo się spostrzegłem i już siedziałem nad tym kilkadziesiąt minut.

Intelligent Qube

Intelligent Qube to logiczna gra zręcznościowa oparta na ciekawym pomyśle. Nie potrzebujesz do niej nawet manuala bo twórcy przygotowali szczegółowe filmy instruktażowe.

Jumping Flash!

Jumping Flash! to próba stworzenia platformówki w pełnym 3D. Podkreślam słowo “próba”.

Metal Gear Solid

Metal Gear Solid to trzymająca w napięciu skradanka, która dostarczy wyzwań nawet najbardziej wymagającym graczom.

Mr. Driller

Mr. Driller to logiczna gra zręcznościowa przeznaczona raczej dla młodszych odbiorców, której ogromnym minusem jest oprawa audio, sprawiająca że jest to chyba najsłabsza produkcja w tym zestawieniu.

Scena z intro do gry Oddworld: Abe's Oddysee
Oddworld Abe’s Oddysee zaczyna się od jednego z najpiękniejszych intro jakie możemy oglądać na PlayStation Classic

Oddworld: Abe’s Oddysee

Oddworld: Abe’s Oddysee to dopracowana platformówka z wieloma zagadkami, w której masz za zadanie uwolnić jak najwięcej więźniów z zakładu mięsnego. Rozgrywka jest bardzo wciągająca i wcale się nie dziwię, że zdecydowali się zrobić remaster tej produkcji.

Rayman

Rayman to platformówka 2D z cukierkową grafiką. O ile ta gra nadaje się również dla młodszych odbiorców, to również starsi fani tego typu gier, mogą się świetnie przy niej bawić.

Przykładowy zrzut ekranu z gry Rayman
Cukierkowa grafika gry Rayman wcale nie oznacza, że nieco starsi gracze nie mogą się przy niej świetnie bawić

Resident Evil Director’s Cut

Resident Evil Director’s Cut to gra z gatunku survival horror. Widać, że jest to produkcja stworzona z rozmachem, ale niestety czuć ograniczenia oryginalnej konsoli PlayStation. W tej produkcji znajdziesz zarówno fragmenty filmów, eksplorację środowiska jak i bezpośrednią walkę z zombie.

Revelations: Persona

Revelations: Persona to gra z gatunku jRPG. Sporo tych postaci. Można się łatwo pogubić. Gra jest trochę dziwna, ale możliwe, że w Azji lubią takie rzeczy.

R4 Ridge Racer Type 4

R4 Ridge Racer Type 4 to wyścigówka umożliwiająca zabawę z takimi elementami jak dobór zespołu, dobór dostawcy sprzętu czy wybór sponsora. Najważniejszym elementem jest jednak wyścig, który przy utworach muzycznych w tle dostarcza ogromnej frajdy.

Super Puzzle Fighter II Turbo

Super Puzzle Fighter II Turbo jest pewną wariacją wokół mechanik tetrisowych. Pojawia się tam wizualizacja walki z przeciwnikiem, ale sam byłem na tyle zaabsorbowany tą tetrisowo-podobną częścią, że właściwie nie miałem czasu, żeby ją oglądać.

Syphon Filter

Syphon Filter to trzecioosobowa strzelanka, umożliwiająca poruszanie się na relatywnie dużych obszarach bez konieczności czekania na ich dodatkowe załadowanie. Przy tej produkcji czas leciał mi naprawdę szybko.

XIAOYU vs KING w grze Tekken 3
Tekken 3 to jedna z perełek tej konsoli, oferujący niemal wszystko czego mogliby się spodziewać fani bijatyk

Tekken 3

Tekken 3 to jedna z perełek tej konsoli. Jest to druga bijatyka na PlayStation Classic, ale bijąca pod każdym względem Battle Arena Toshinden. Oferuje chyba wszystko czego mogliby się spodziewać fani bijatyk: różne tryby rozgrywki, świetny lektor, kamera z różnej perspektywy czy powtórki.

Tom Clancy’s Rainbow Six

Tom Clancy’s Rainbow Six jest taktyczną pierwszoosobową strzelanką. Multum możliwości i dziwne niedociągnięcia sugerują, że tak naprawdę oryginalna konsola PlayStation nie była tak dobrym sprzętem, aby wykorzystać w pełni potencjał pomysłu na tę grę.

Twisted Metal

W Twisted Metal angażujemy się w walki pojazdów. Jest to taka trochę gra na odstresowanie. Uważam jednak, że do Twisted Metal trzeba mieć albo odpowiedni nastrój albo trzeba być fanem tego typu gier.

Wild Arms

Na koniec jeszcze Wild Arms. Jest to gra z gatunku RPG, która niestety szybko zaczyna się robić nudna i powtarzalna.

Ocena doboru gier

Jeszcze szybko ocenię binarnie każdą z tych produkcji, aby można było z tego wystawić jakąś ocenę.

Na plusNa minus
Destruction DerbyBattle Arena Toshinden
Final Fantasy VIICool Boarders 2
Grand Theft AutoJumping Flash!
Intelligent QubeMr. Driller
Metal Gear SolidRevelations: Persona
Oddworld: Abe's OddyseeSuper Puzzle Fighter II Turbo
RaymanTom Clancy's Rainbow Six
Resident Evil Director's CutTwisted Metal
R4 Ridge Racer Type 4Wild Arms
Syphon Filter
Tekken 3

W efekcie daje to 11 gier na plus i 9 gier na minus, czyli w mojej opinii 5,5/10, jeżeli chodzi o dobór gier.

Podsumowanie

Generalnie swój zakup PlayStation Classic oceniam pozytywnie. Czy polecam? Aktualnie za cenę z premiery tej konsoli, czyli za 450 złotych, można mieć przynajmniej ze 2 tytuły AAA. Dlatego też uważam, że zainteresuje ona jedynie fanów jakiejś konkretnej gry, która pojawia się na tej konsoli albo fanów retro. PlayStation Classic możesz zakupić .

Zobacz też

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.