Escape Plan – dodatek Wersja reżyserska – opis przejścia

Opis przejścia w tym artykule umożliwi ci nie tylko ukończenie dodatku Wersja reżyserska, ale także zebranie 3 gwiazdek za wszystkie poziomy – a w efekcie otrzymania trofeów: Dodatkowy kredyt i Łączymy się w bólu. Po wersji bazowej i dodatkach Azyl oraz Metro możesz ukończyć wszystkie przygotowane przez autorów poziomy.

Dodatek Wersja reżyserska oferuje 21 poziomów:

 • Klaps klaps
 • Impreza w stylu Tiki
 • Taniec na popiele
 • Skąpiradło
 • Kwaśny deszcz
 • Kręciołek
 • Radiator
 • Tęsknię za Tobą
 • W hangarze
 • Operacja wyrostka
 • Ku ocaleniu
 • Hipnoza
 • Człowiek na księżycu
 • Wskazówka: nie zgiń
 • Wredna belka
 • Wieczny górnik
 • Wypróbuj materac
 • Nieunikniona katastrofa
 • Chlup chlup
 • Brązowo w centrum
 • Fun Bits

Dodatek można zakupić w oficjalnym sklepie PlayStation.

W przypadku, gdy będziesz mieć problem z jakimś poziomem, możesz go pominąć z menu pauzy. Ta informacja wyświetla się też co kilka śmierci bohaterów.

Klaps klaps

Pierwszy poziom rozpoczynamy od nawdychania Małem helu z butli. Gdy tylko wypełni się jak balon, ustawiamy go głową w prawym kierunku. Następnie należy kierować się lekko w lewo. Gdy go ściśniemy, nie możemy przelecieć za daleko, ponieważ zetnie nas żyletka. Po minięciu pierwszych łapek zmieniamy kierunek i trzymamy się bardziej lewej krawędzi. Kolejne łapki mijamy w ten sposób slalomem.

Impreza w stylu Tiki

Podczas Imprezy w stylu Tiki, zajmujemy się najpierw Sługusami, którzy znajdują się po prawej stronie. Aby się ich pozbyć, możemy użyć wystrzeliwanych na tym poziomie co chwilę kiełbasek. Zbieramy ich najpierw wszystkich na tratwie. Korzystając ze śmigieł, ustawiamy tratwę w ten sposób, aby eliminować kolejnych Sługusów. Po tym jak pozostaną po nich jedynie kleksy, możemy już przesunąć tratwę do Mała i przetransportować go na drugą stronę. Uważaj jednak na wystrzeliwane kiełbaski, które wykorzystałeś do wyeliminowania Sługusów.

Taniec na popiele

Aby z sukcesem zatańczyć na popiele, nie możemy się zwieść tym, że na najwyższym piętrze znajduje się przycisk. Dotarcie do niego nie jest potrzebne do ukończenia tego poziomu. To co musimy zrobić, to schować się Małem na samy dole, umieścić Sługusów na samej górze, a następnie zlecić Małowi przejście po popiele. Ze względu na wysoką temperaturę wykona on tytułowy taniec na popiele.

Skąpiradło

Jedyna trudność na tym poziomie polega na tym, że na środkowej platformie znajdują się 3 sejfy. W związku z tym należy znacznie intensywniej kręcić środkowym śmigłem, aby przemieścić się odpowiednio wysoko do góry. Jednak gdybyśmy przestali, to po chwili sejfy sprawią, że platforma spadnie na dół.

Kwaśny deszcz

Na tym poziomie wielokrotnie musimy zsynchronizować przystanki zarówno Mała jak i Duuża. Dzięki temu nie zostaniemy polani kwasem, który wydobywa się z beczek przemieszczających się nad poziomem. W pierwszej kolejności należy zlecić Małemu napicie się kawy. Po stanięciu Duużem na wadze, wysuwa się platforma i możemy przejść nad przepaścią. Oczyszczamy sobie drogę przy pomocy Duuża, turlając się przez blokującą drogę barykadę. W tym momencie obaj bohaterowie znajdują się pod daszkiem, ale tak naprawdę zdążymy jeszcze przed kolejną beczką z kwasem przekręcić dźwignię i schować się w budynku. Jest to konieczne, aby uzyskać dobry czas.

Stanięcie na wadze w budynku odwraca sposób zamknięcia drzwi. Umieszczamy na niej Duuża, aby wydostać się Małem. Następnie przekręcimy kolejną dźwignię i również Duuż będzie mógł się wydostać. Czekamy jedynie aż minie go beczka z kwasem. Małem lepiej nie ryzykować i przyspieszyć po przekręceniu dźwigni. Jedyne co teraz wystarczy zrobić, aby otworzyć drzwi kończące poziom, to stanąć na ostatniej wadze zarówno Małem jak i Duużem.

Kręciołek

Eliminacja pierwszego Sługusa na poziomie Kręciołek
Pierwszego Sługusa na poziomie Kręciołek zwabiamy pod automatycznie wysuwany właz

Kręciołek jest jednym z bardziej skomplikowanych poziomów w dodatku Wersja reżyserska, jeżeli chodzi o liczbę zagadek. Na samym początku zajmujemy się Sługusami. Ich wyeliminowanie jest dosyć proste. W przypadku pierwszego, jak i drugiego, wystarczy potraktować ich wysuwanym elementem jak na odpowiednich zrzutach ekranu.

Eliminacja drugiego Sługusa na poziomie Kręciołek w dodatku Wersja reżyserska do gry Escape Plan
Drugiego Sługusa na poziomie Kręciołek zwabiamy pod wysuwany element, którym zamieniamy go w kleksa

Trzeciego Sługusa będziemy musieli zrzucić na dół. Dopiero po tym zaczynamy poruszać się Duużem. Musimy wjechać na górę. Kierujemy się w lewym kierunku, aby stanąć na wadze. Dopiero gdy na niej staniemy, to otworzą się drzwi i będziemy mogli ukończyć poziom. Teraz już wystarczy skierować Duuża do drzwi wyjściowych.

Eliminacja trzeciego Sługusa na poziomie Kręciołek
Trzecim Sługusem na poziomie Kręciołek musimy podjechać windą na górę i umieścić go na wysuwanym elemencie, aby po chwili dosłownie stracił on grunt pod nogami

Radiator

Do Radiatora podchodzimy ze spokojem. Główna trudność tego poziomu polega na tym, aby odpowiednio nachylać pada. Zaczynamy od wypełnienia Mała helem. Musimy go odczepić od butli z prawej strony bo w tym kierunku będziemy lecieć. Usuwamy kolejne przeszkody z toru lotu i staramy się przelatywać jak najbliżej elementów pod napięciem. Dzięki temu uzyskamy dobry czas.

Tęsknię za Tobą

Aby nie poraził nas prąd, wysuwamy wszystkie skrzynie, do których doprowadzone jest napięcie, a następnie wciskamy przycisk. Dzięki temu wysunie się platforma, po której spokojnie możemy przejść na drugą stronę.

Skrzynie pod napięciem na poziomie Tęsknię za Tobą
Wysunięcie wszystkich skrzyń pod napięciem na poziomie Tęsknię za Tobą przed wciśnięciem przycisku uchroni Mała od porażenia prądem

W hangarze

Ukończenie tego poziomu jest możliwe na 2 sposoby. Albo będziemy chodzić po tych skrzyniach, wskakiwać na śmigło, kierować się po kolejnych skrzyniach z powrotem w lewo, schodząc na dół i jeszcze po następnych skrzyniach nieco niżej… albo skoczymy od razu z najwyższej wysokości. Po wsunięciu wszystkich skrzyń na drodze, jedyne co należy zrobić, to zgrać spadanie Mała z ruchem śmigieł.

Operacja wyrostka

Pierwsze śmigło na poziomie Operacja wyrostka
Pierwsze śmigło na poziomie Operacja wyrostka należy zablokować już na samym początku skrzynią umiejscowioną wyżej

Na tym poziomie musimy w odpowiedniej kolejności wysuwać i wsuwać skrzynie. Należy zacząć od zablokowania pierwszego śmigła wyżej umiejscowioną skrzynią. Przesuwamy Mała w prawym kierunku bezpośrednio pod wysuniętą właśnie skrzynię. Następnie zanim polecimy do góry, musimy wysunąć drugą skrzynię. Wsuwamy pierwszą i od razu popychamy bąbelek lekko do góry, aby śmigło nie przebiło go od dołu.

Zablokowanie kolejnego śmigła na poziomie Operacja wyrostka
Drugie śmigło na poziomie Operacja wyrostka należy zablokować dalej umieszczoną skrzynią

W kolejnym kroku zablokuj kolejne śmigło, wysuwając dalej umieszczoną skrzynię. Następnie skieruj Mała praktycznie na środek pomiędzy elektrody, aby po przebiciu bąbelka nie poraził go prąd. Mał będzie wpadać w kolejne bąbelki. Szybko dotykaj ich dwukrotnie, aby uzyskać dobry czas. Gdy Mał znajdzie się w bąbelku na najniższym poziomie, przesuń go niemal pod drzwi i dopiero wtedy przebij bąbelek, żeby uniknąć upadku ze zbyt dużej wysokości.

Ku ocaleniu

Na tym poziomie najważniejsza jest tak naprawdę świadomość sekwencji działań. Natychmiast wciskamy znajdujący się obok Mała przycisk. Dzięki temu sejf spadnie na windę zanim ta odjedzie. Musimy od razu wyczyścić drogę dla sejfu, aby wpadł do pojemnika po lewej stronie. Gdybyśmy tego nie dopilnowali na początku, musielibyśmy czekać aż winda wjedzie z powrotem na górę i z powrotem na dół, czekając na kolejny sejf. Stracilibyśmy tyle czasu, że nie byłoby szans, abyśmy mogli zdobyć 3 gwiazdki na poziomie Ku ocaleniu. Teraz już tylko czekamy na powrót windy na górę i kierujemy Mała do wyjścia.

Hipnoza

Rysunek wymaganego układu skrzyń na poziomie Hipnoza
Wymagany układ skrzyń na poziomie Hipnoza jest narysowany w dolnej części poziomu

Rozwiązania wszystkich zagadek poziomu Hipnoza znajdują się tak naprawdę na ekranie. Na początku mamy strzałkę do góry, która wskazuje miejsce położenia Mała. I to nim zaczynamy. Przechodzimy w prawo, wysuwając kolejne skrzynie na jego drodze. Gdy Mał będzie się po nich przemieszczać, podjedź windą odpowiednio wysoko.

Wymagany układ skrzyń przed wciśnięciem pierwszego przycisku na poziomie Hipnoza
Aby uniknąć porażenia prądem, należy doprowadzić do takiego układu skrzyń przed wciśnięciem pierwszego przycisku na poziomie Hipnoza

Po zjechaniu windą na dół, należy doprowadzić do odpowiedniego układu skrzyń. Autorzy przygotowali rysunek w dolnej części poziomu Hipnoza pod wysuwalnymi platformami. Dzięki odpowiedniemu układowi skrzyń, po wciśnięciu przycisku nie porazi nas prąd. Małem należy przejść na lewą stronę po wysuwających się kolejno platformach. Po chwili będą się ponownie wsuwać.

Wymagany układ skrzyń przed wciśnięciem drugiego przycisku na poziomie Hipnoza

Aby uniknąć porażenia prądem, należy doprowadzić do takiego układu skrzyń przed wciśnięciem drugiego przycisku na poziomie Hipnoza

Aby po wciśnięciu kolejnego przycisku nie poraził nas prąd, musimy zmienić ustawienie skrzyń na odwrotne. Wciskamy przycisk i ruszamy Małem i Duużem w prawym kierunku.

Człowiek na księżycu

Jest to jeden z najbardziej uciążliwych poziomów w całym dodatku ze względu na konieczność sterowania owcami, które potrafią poruszać się bardzo nieprzewidywalnie (o ile nie zachowują się po prostu losowo). Naszym zadaniem jest umieszczenie ich na wagach. Owca uruchamia część mechanizmu do sterowania drzwiami, gdy stoi na jednej z wag. Na podstawie żaróweczki widzimy czy jest uruchomiony czy nie. Cała sztuka polega na tym, aby odpowiednio szybko umieścić te owce w zadanych pozycjach. Przejście Duużem tak naprawdę nie stanowi większego problemu. Stajemy nim najpierw na trzeciej wadze. Następnie rozmieszczamy owce na pozostałych wagach. Dzięki temu, że zaczniemy od Duuża, nawet jeżeli owca zginie po aktywowaniu drugiej wagi, to otworzą się drzwi kończące poziom.

Wskazówka: nie zgiń

Wskazówka: nie zgiń to dosyć skomplikowany poziom, wymagający myślenia perspektywicznego. Na początku musimy zablokować drugie śmigło, obok którego przelecimy. W tym celu wysuwamy znajdującą się pod nim skrzynię. Następnie umieszczamy Duuża wewnątrz jednego z wydzielanych bąbli. Czekamy na odpowiedni moment i przelatujemy przy pierwszym śmigle. Nie spieszymy się. Dopiero, gdy miniemy ostrą krawędź tego śmigła, zmieniamy kierunek i mijamy je od góry. Uważając na trzecie śmigło, przy pierwszej okazji podlatujemy pod sam sufit.

Teraz musimy jeszcze zaczekać na to, aż skończą się wydzielać te gazy. Trzymając się podłogi, przesuwamy szybko bąbel z Duużem w prawym kierunku. Zatrzymamy się na wystającym z podłogi kominie. Ponownie czekamy aż przestaną wydzielać się gazy, po czym kierujemy się w prawym kierunku. Przebijamy bąbel znajdując się nad deskami bliżej ich prawej krawędzi. Zanim się przez nie przebijemy, to musimy sobie przygotować odpowiednią przestrzeń do spadania. Wsuwamy kolejno prawą kolumnę wysuniętych elementów. Po chwili wysuną się ponownie, więc po wsunięciu trzech z nich należy zlecić już Duużowi przebicie się na dół. W tym czasie wsuwamy dwa pozostałe i przesuwamy bąbel pod spadającego Duuża. Musimy natychmiast po jego przejęciu wykonać przesunięcie do góry, aby nie wpadł na kolce. Ten manewr może wymagać nieco ćwiczeń. Gdy się jednak uda, to do zakończenia poziomu wystarczy wsunąć bąbel do wyjścia.

Wredna belka

Wbrew pozorom jest to stosunkowo łatwy poziom. Wystarczy, że zadbamy, aby belka nie spadła na dół. A więc pierwsze co robimy, to stajemy na wadze. Belka rusza do góry. Poprzez wsunięcie usuwamy jej kolejne elementy z drogi. Gdy belka znajdzie się nad obiema skrzyniami, to należy je wysunąć. Dzięki temu w momencie, gdy spadnie, zablokuje się na nich. Teraz wystarczy już jedynie przejść spokojnie na drugą stronę. Do końca nie ma już żadnych niespodzianek.

Wieczny górnik

Kopalnia jest jednym z najprostszych poziomów jaki przyjdzie ci przejść w dodatku Wersja reżyserska. Pierwsze co robimy, to kierujemy Mała w stronę przycisku, aby go użyć. Dzięki temu będzie możliwe użycie windy. Ale zanim skierujemy na górę Duuża, użyjemy koła do podniesienia ciśnienia w systemie. Otworzy się brama. Teraz już możemy kierować się na górę. Musimy przebić się Duużem przez deski blokujące przejście. I o ile nie jest on w stanie spaść we wnękę w przejściu, to Mał jak najbardziej. Wysuwamy znajdujące się na niższej kondygnacji wagoniki z piaskiem, aby Mał mógł bezpiecznie dotrzeć do przycisku. Zeskakujemy nim na dół. Po użyciu przycisku otworzą się drzwi i możemy już wyjść z niego Małem i Duużem.

Wypróbuj materac

Miejsce do zwabienia Sługusa na poziomie Wypróbuj materac
Aby Sługus nie strzelił do Mała, ale zginął zanim do niego podejdziemy, to zwabiamy go na ostatnią klapę na poziomie Wypróbuj materac

Tutaj czasu na zastanawianie się nie ma. W związku z tym od razu zwabiamy Sługusa na klapę najdalszą od początkowej pozycji Mała. Opuszczamy kolejne klapy i kierujemy się w prawo do kawy. W trakcie, gdy Mał będzie pił kawę, my już przewracamy znajdujące się na samym dole materace, aby przygotować mu miejsce do lądowania. Zeskakujemy nim na dół na taśmę transportową. Gdy Mał znajdzie się na krawędzi, należy użyć doładowania, aby wylądować obok dźwigni. Po jej użyciu, taśmy transportowe ruszą w przeciwnym kierunku. Idziemy w prawą stronę i zeskakujemy na przemieszczający się materac. Ponownie po dotarciu do krawędzi używamy doładowania – tym razem dwukrotnie. Lądujemy na przygotowanych wcześniej materacach. Znajdujemy się bardzo blisko drzwi, więc ruszamy do wyjścia.

Materace do lądowania dla Mała na poziomie Wypróbuj materac
W trakcie picia kawy przez Mała na poziomie Wypróbuj materac, przewróć już znajdujące się na samym dole materace, aby przygotować mu miejsce do lądowania

Nieunikniona katastrofa

Tak naprawdę, ta katastrofa nie jest wcale taka nieunikniona. Musimy jednak mieć świadomość, że po drugiej stronie czeka na nas Sługus. Dlatego pozbywamy się go w pierwszej kolejności. Zwabiamy go na wysuwany element, aby po chwili spadł. My w tym czasie pijemy kawę. Doładowania będą nam potrzebne do przeskoczenia przez przepaść, w którą właśnie zwabiliśmy Sługusa.

Chlup chlup

Zaczynamy od wypuszczenia owcy. Podczas jej zaganiania na prawo, ruszamy również Duużem w prawym kierunku. W przeciwnym wypadku nie zdobylibyśmy 3 gwiazdek, ponieważ bylibyśmy za daleko. Gdy owca stanie na wadze, to zaczną przewracać się kolejne belki. Ostatecznie wsunie się platforma, Duuż spadnie na materace i będzie mógł udać się do wyjścia.

Zrzucanie owcy na poziomie Chlup chlup
Dzięki owcy Duuż ma szansę przeżyć na poziomie Chlup chlup

Brązowo w centrum

Ruszamy jednocześnie Małem i Duużem, aby stanąć na platformie. Małem wciskamy przycisk. I dzięki temu, że ruszymy odpowiednio szybko, miniemy wszystkie wystrzeliwane kiełbaski. Następnie przygotowujemy skrzynie – wysuwamy obie znajdujące się na najwyższym poziomie. Schodzimy na nie Małem i Duużem zanim ruchoma platforma zacznie wracać na początek poziomu. Wysuwamy wszystkie skrzynie w prawej kolumnie i ustawiamy się na najwyższej z nich Małem i Duużem. Następnie chowamy kolejne z nich od góry, czekając aż bohaterowie spadną na każdą ze skrzyń przed jej wsunięciem. W ten sposób unikniemy upadku ze zbyt dużej wysokości. W kolejnym kroku przy pomocy Duuża podniesiemy ciśnienie w systemie i wracamy na platformę. Małem wciskamy kolejny przycisk. Platforma ruszy w lewym kierunku. Dzięki temu, że podnieśliśmy ciśnienie w systemie, omijamy wystrzeliwane kiełbaski. Po dotarciu do końca schodzimy bohaterami z platformy i kończymy poziom.

Przygotowanie skrzyń do zejścia dla Mała i Duuża na poziomie Brązowo w centrum
Na poziomie Brązowo w centrum musimy wysunąć skrzynie i zejść na nie Małem i Duużem, zanim ruchoma platforma zacznie wracać na początek poziomu

Fun Bits

Bąbel potrzebny do zabrania Duuża na początku poziomu Fun Bits
Poziom Fun Bits należy rozpocząć od umieszczenia Duuża w dostępnym od samego początku bąblu

Ostatni poziom tego dodatku nazywa się tak samo jak studio, które przygotowało grę Escape Plan. Tutaj mamy bardzo mało czasu, aby zmieścić się w limicie na 3 gwiazdki. Aby nas zmylić, autorzy przygotowali kilka miejsc, gdzie można podnieść ciśnienie, ale kierujemy się maksymalnie w lewy górny róg. Przekręcamy kołem. I dzięki temu możemy wypełnić gazem Mała. A więc wdychamy i ruszamy nim do góry. W międzyczasie umieszczamy Duuża w kolejnym bąblu i czekamy aż Mał uniesie się odpowiednio wysoko.

Prawidłowe miejsce do podniesienia ciśnienia w systemie na poziomie Fun Bits
Autorzy na ostatnim poziomie tego dodatku przygotowali kilka miejsc do podniesienia poziomu w systemie, ale tak naprawdę Duuża trzeba wysłać do koła w lewym górnym rogu

Spuszczamy powietrze z Mała, aby wylądować nim obok przycisku. Duuża możemy już przetransportować do wyjścia znajdującego się po prawej stronie. Przycisk otwiera bramę. Małem można tam wrócić po wykorzystaniu kolejnego bąbelka.

Manewr w powietrzu zarówno Małem jak i Dużem na poziomie Fun Bits
Nie zderz się Małem i Duużem w misji Fun Bits podczas próby zdobycia 3 gwiazdek za czas

Zobacz też

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.