Rozpakowanie PlayStation Classic

Sony umożliwiło nam rozpakowanie PlayStation Classic – sprzętu imitującego wydaną dokładnie 24 lata temu oryginalną konsolę PlayStation, znaną również jako PS lub PSX. Czułem jakbym niemal angażował się w unboxing tzw. “szaraczka” na premierę tej konsoli.

Jak widać po taśmach, zdecydowałem się na zakup PlayStation Classic w Media Markt. Nie było żadnego problemu i towar czekał na mnie już w dniu premiery. Po powrocie ze sklepu bez zbędnej zwłoki, odszukałem nożyczki z czasów “zerówki” i zabrałem się za rozpakowanie PlayStation Classic.

Animacja prezentująca rozpakowanie PlayStation Classic
Animacja prezentująca rozpakowanie PlayStation Classic

Poza skalą (PlayStation Classic jest o 45% mniejszy od oryginalnego modelu z 1994 roku) konsola wygląda niemal identycznie jak oryginał. Sony zaoszczędziło nam zabawy z kartami pamięci – konsola posiada wirtualną kartę pamięci do zapisywania stanu gier.

PlayStation Classic na dłoni
PlayStation Classic to prawdziwa miniaturka, która mieści się na dłoni

Konsola nie ma w zestawie zasilacza. Po zakupie NES Mini Classic nie jestem tym jakoś specjalnie zaskoczony. Konsola zasilana jest z portu USB, więc najprawdopodobniej masz w domu więcej niż 1 kompatybilny zasilacz. W moim przypadku wystarczył ten z zestawu dla telefonu czy tabletu.

Bardzo jestem zadowolony z drugiego pada w opakowaniu. Nintendo w przypadku NES Mini Classic zdecydowało się na jakąś dziwną strategię, aby dodatkowo zarabiać na drugim kontrolerze.  Wciąż pamiętam, jakby to było wczoraj, że ofert konsoli z 1 padem wciąż jeszcze było sporo, a dodatkowy pad był towarem deficytowym. Skoro konsola retro oferuje gry z trybem wieloosobowym, to powinna mieć w pudełku 2 kontroler. Tak też jest w przypadku PlayStation Classic.

2 pady w opakowaniu PlayStation Classic
W opakowaniu PlayStation Classic znajdziesz 2 pady, ponieważ część gier umożliwia tryb wieloosobowy

Gry

Na sprzęcie dostępnych jest 20 gier:

Wprawdzie konsola PS3 umożliwia odczyt gier na PS1 (z tego samego regionu), ale zdobycie płyt z tymi pozycjami nie jest łatwe. Poza tym o samą konsolę PS3 też już jest coraz trudniej.

Słyszałem, że sporo osób oczekiwało gry Crash Bandicoot, ale skoro pojawił się już port na konsolę PS4, to moim zdaniem szkoda “slota” na PlayStation Classic. Co ciekawe, wersja dla Japonii posiada inny zestaw gier.

Ocena doboru gier

Obecność gry Grand Theft Auto w grupie wybranych 20 mnie zaskoczyła. O ile pamiętam swój zachwyt tą produkcją z wczesnego dzieciństwa, to aktualnie nie uważam pierwszej części GTA za żaden rarytas. Gra wyszła też na PC i chętnie wymieniłbym ją na jakiś tytuł ekskluzywny dla tej konsoli.

O ile serię Tekken możnaby określić mianem kultowej, to zastanawiam się czemu zdecydowano się akurat na 3 część serii, a nie np. 1 czy 2. Ale pewnie wciskanie wszystkich 3, to byłoby za dużo, skoro nie wszyscy są fanami bijatyk.

Jest też kilka perełek, które mnie bardzo cieszą jak: Metal Gear Solid, Resident Evil Director’s Cut czy Rayman. Te serie są rozpoznawalne do dzisiaj i mam co do nich wielkie oczekiwania na PlayStation Classic.

O istnieniu wielu z gier dowiedziałem się dopiero po ogłoszeniu przez Sony listy tytułów. Nie wszystkie przypadły mi do gustu, ale wyszukując klasyki w dzisiejszych czasach, pewnie nigdy bym ich nawet spróbował. A tak zyskałem ciekawą pamiątkę tamtych czasów.

Podsumowanie

O ile po 10 latach od zakończenia produkcji oryginalnego PlayStation, wciąż udało mi się kupić nowy fabrycznie zapakowany egzemplarz, to PlayStation Classic oferuje zróżnicowany zestaw ciekawych gier. Nawet gdyby udało mi się pozbierać takie perełki, to na pewno zajęłoby mi to dużo czasu. Do tego spodziewam się, że koszty byłyby znacznie wyższe niż cena tej zminiaturyzowanej konsoli.

Rozpakowanie PlayStation Classic dało mi poczucie, że fizycznie mam teraz napakowany grami sprzęt retro. Wszelkie porty albo remastery na PC czy nowsze konsole to już nie jest to samo.

Animowany GIF powstał przy wykorzystaniu tego serwisu: http://gifmaker.org/

Zobacz też

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.