Escape Plan – dodatek Azyl – poradnik do trofeów

Czy zmagasz się z odblokowaniem trofeów w dodatku Azyl do gry Escape Plan? Wersja bazowa to jeszcze nie wszystkie poziomy jakie przygotowali twórcy. Sprawdź ten poradnik i zdobądź wszystkie trofea w dodatku Azyl do gry Escape Plan.

Dodatek można zakupić w oficjalnym sklepie PlayStation.

Informacje ogólne

Liczba trofeów: 4 (1 Złote trofeum PlayStation, 3 Srebrne trofeum PlayStation)
Liczba trofeów offline: 4
Liczba trofeów online: 0
Minimalna liczba przejść: 1
Trofea możliwe do przeoczenia: 2

Strategia

Krok 1

Jeszcze przed rozpoczęciem tego dodatku wymień kostiumy obu postaciom. Dzięki temu po ukończeniu wszystkich poziomów automatycznie otrzymasz trofeum Cukierek albo psikus.

Krok 2

Ukończ wszystkie poziomy tego dodatku, aby zdobyć zdecydowanie najtrudniejsze i najbardziej czasochłonne trofeum – Wódz ucieka. W trakcie odblokujesz też trofeum Sijacieeel! za ukończenie poziomu Uwolnić sługusów.

Krok 3

Zbierz wszystkie brakujące znaki ostrzegawcze, aby odblokować trofeum Chromofobia.

Trofea

Escape Plan - ikona złotego trofeum
Złote trofeum PlayStationWódz ucieka

Ukończ Azyl

Dodatek Azyl oferuje 18 dodatkowych poziomów w stosunku do bazowej wersji gry.

Poziom i dym

Na pierwszym poziomie tego dodatku Poziom i dym pojawiają się zarówno Mał jak i Duuż. Należy najpierw przesunąć balonik Duuża bliżej podłogi i przebić go poprzez dwukrotne szybkie dotknięcie. Ta postać może obsłużyć zawór. Po zredukowaniu ulatniania się gazów przy pomocy Duuża, należy uwolnić Mała. Ważne jest, aby przesunąć jego balonik bliżej podłogi i uniknąć upadku ze zbyt dużej wysokości. Uwolniony Mał może użyć przycisku, który całkowicie wyeliminuje wydzielanie się gazów. W tym momencie Duuż nie musi już trzymać zaworu. Gdy podejdziemy nim odpowiednio blisko, możemy przebić się przez barykadę, usuwając przy tym ostatnią przeszkodę przed wyjściem z tego poziomu.

Owcza katastrofa

W kolejnej sali (Owcza katastrofa) należy zacząć od przesunięcia skrzynki i zablokowania spadania owiec do pieca. To zatrzyma wydzielanie się gazów bezpośrednio za drugą barykadą. W tym momencie można już zwabić w to miejsce Sługusa i spalić go poprzez ponowne uruchomienie pieca. Wystarczy wsunięcie z powrotem wysuniętej skrzynki z owcą. Po wyeliminowaniu tego Sługusa, można już bez obaw zniszczyć Duużem obie barykady i skierować się obiema postaciami do wyjścia po prawej stronie.

Mał wdychający gaz na poziomie Pod ciśnieniem
Na poziomie Pod ciśnieniem kluczowe jest nawdychanie gazu przez Mała

Pod ciśnieniem

Poziom Pod ciśnieniem należy zacząć Małem. Po podejściu do dziury w rurze i zatkaniu dwóch pozostałych, ta postać może nawdychać się gazu i nadąć się jak balonik. Podczas lotu trzeba się przecisnąć pomiędzy kolcami a piłą, po czym spuścić powietrze z Mała i wylądować. Przycisk otworzy drzwi. Dzięki temu można przejść Duużem i użyć zaworu. Po podniesieniu ciśnienia w systemie i zatkaniu korkami wszystkich dziur, eksplozja uszkodzi ceglaną ścianę. W tym momencie można już skierować Mała i Duuża do wyjścia.

Balon

Balon to poziom, na którym dostępny jest jedynie Mał. Po zaczerpnięciu gazu z butli, to on staje się tym “balonikiem”. Należy podlecieć pod sufit i poczekać na kolejne śmigło. Po tym spuszcza się częściowo powietrze z Mała, aż do wylądowania na kolejnej platformie. Na niej należy nabrać gazu z kolejnej butli i chwilę po wzniesieniu się, przelecieć nieco w prawo, aby móc wycelować do wyjścia. Po spuszczeniu reszty powietrza nad materacami, na poziomie nie ma już więcej pułapek.

Ręcznie rzeźbione

Na poziomie Ręcznie rzeźbione już na samym początku widać cegłę, więc trzeba ją od razu odsunąć, aby Mał się o nią nie potknął. Ponownie korzystamy z butli z gazem. Trzeba przelecieć pomiędzy dwoma połówkami piły. Po zbliżeniu się do krawędzi, z wnęki wysuwa się paluch, który może przebić Mała. Wyjście znajduje się na środku sufitu.

Czas do łóżka

Łózka wspomniane w tytule poziomu Czas do łóżka znajdują się na samy dole sali. Trzeba wysunąć to znajdujące się bliżej środka, aby Duuż nie zginął po spadku z tak dużej wysokości. Później jedynie wyczekaj na odpowiedni moment, aby przebić się przez drewnianą podłogę. Gdy tylko Duuż znajdzie się na dole, wystarczy skierować go do wyjścia po prawej stronie.

Uwolnić sługusów

Zwróć uwagę na doprowadzane napięcie na poziomie Uwolnić sługusów. Gdy pierwsza platforma jest bezpieczna, należy przebić się przez barierkę. Od tego momentu wyczekuj na odcinanie napięcia przed wejściem na kolejne platformy i przebiciem drugiej barierki. Po drugiej barierce zarówno Duuż jak i ostatni Sługus opuszczają tę salę.

Poziom Cichy dotyk
Sługusi słyszą tylko pukanie w metal

Cichy dotyk

Sługusi nie słyszą pukania w wyściełane poduszkami ściany, które pokrywają większość powierzchni na poziomie Cichy dotyk. Stań najpierw Duużem na wadze, aby wysunęła się platforma. Następnie wycofaj go i popukaj w najdalej wysuniętą metalową łatę, aby zwabić Sługusa. Platforma po chwili się wsunie, a Sługus spadnie na dół. Teraz możesz ponownie wejść Duużem na wagę, wysunąć platformę i udać się do wyjścia.

Szokujące zachowanie

Na poziomie Szokujące zachowanie nie ma nawet metalowych łat. Tym razem trzeba wysunąć wszystkie metalowe skrzynie dzielące Duuża od naelektryzowanego Sługusa. Gdy Sługus ruszy, zawróć Duuża i wsuń skrzynkę, na którą wejdzie Sługus, aby go wyeliminować. Następnie wysuń ponownie skrzynie i przejdź Duużem do wyjścia po prawej stronie.

Elektro zabawa

Poziom Elektro zabawa wymaga odrobiny cierpliwości. Stań najpierw Duużem pomiędzy pierwszymi wypalonymi obszarami. Z tej bezpiecznej pozycji kliknij w stalowy hełm, aby pobrać naelektryzowanego Sługusa. Stopniowo przemieszczaj się Duużem do wyjścia, przesuwając tak elektrodę, aby uniknąć porażenia prądem.

Bzzzzzzt

Na poziomie Bzzzzzzt zacznij od odsunięcia Sługusa od Duuża. Następnie podejdź na tyle blisko, aby waga otworzyła drzwi i zawróć. Gdy tylko goniący Sługus podejdzie odpowiednio blisko, użyj metalowego hełmu. Podobnie jak na poprzednim poziomie, przesuwaj elektrodę, aby uniknąć Duużem porażenia prądem.

Poziom Na patelnię
Na poziomie Na patelnię moment odczepienia się od butli z gazem jest kluczowy

Na patelnię

Gdy tylko Mał wleci na poziom Na patelnię, spuść z niego powietrze. Jest to konieczne, ponieważ zaczynamy ustawieni głową Mała w nieodpowiednim kierunku. W związku z tym nie bylibyśmy w stanie dolecieć do celu. Po wykorzystaniu butli z gazem, należy w trakcie lotu trzymać się jak najbliżej lewej krawędzi. Trzeba jeszcze wylądować przy kolejnej butli. Możesz skorygować miejsce lądowania i przesunąć się bliżej prawej krawędzi poprzez lekkie podbijanie lewej strony pada do PlayStation 4 lub PlayStation Vita, gdy Mał ma w sobie ostatni ładunek gazów. Po doładowaniu z wykorzystaniem kolejnej butli, należy się odczepić dopiero przy odpowiednim ustawieniu piły. Trzeba zadbać o to, aby przelecieć przez środek. Dzięki temu nie będziesz mieć problemu, aby opuścić ten poziom przez dziurę w suficie.

Ciach żyletą

Na poziomie Ciach żyletą trzymamy się dolnej krawędzi. Nie na tyle, aby zdjęły nas żyletki, ale mimo wszystko musimy trzymać się dołu. Wszystko po to, żeby nie uderzyć za szybko w sufit i nie stracić szybkości. Gdy do Mała będzie się zbliżać lewa część piły, należy spuścić z niego jeden ładunek powietrza. Po tym wyceluj i wyleć z poziomu.

Poziom Górą, górą
Pewne poziomy wymagają określonej kolejności działań

Górą, górą

Na początku na poziomie Górą, górą trzeba się pozbyć Sługusa znajdującego się nad Małem. Zwab go na szufladę po jego prawej stronie i wsuń, gdy tylko na niej stanie. Dzięki temu Sługus spadnie na dół. Następnie wejdź Małem na windę i wciśnij aktywujący ją przycisk. Gdy wjedziesz na samą górę, wysuń ponownie szufladę i wejdź na nią Małem. Przejdź do kolejnego przycisku i wciśnij go. Przejdź przez szufladę oraz przez windę, gdy wróci i zeskocz na półkę po prawej stronie. Z takiej wysokości można już spokojnie zeskoczyć. Wejdź na kolejną windę, wciśnij przycisk i wsuń metalowy element na drodze tej windy. Gdy tylko zjedzie na dół, skieruj się Małem do wyjścia w prawo.

Podnosimy

Na poziomie Podnosimy, opuść najpierw dwie windy na prawo od naelektryzowanego Sługusa i zwab go pod stalowy hełm. Po przymocowaniu do tego elementu, zaczynają się ruszać windy. Odsuń łóżko i uważaj, aby nie wpaść do dziury ani nie spaść ze zbyt dużej wysokości.

Obroty

Na poziomie Obroty należy przelecieć Małem pomiędzy obracającymi się ostrzami. Trzeba wykorzystać do tego pojawiające się na dole poziomu bąble. Po spakowaniu Mała do jednego z nich czekaj na moment, aż ostrza nie przekłują bąbelka. Naturalnie leci on do góry, ale możesz praktycznie utrzymywać go w miejscu. Przemieszczaj się powoli i małymi ruchami. Do wyjścia możesz wlecieć w bąbelku.

Podnosimy

Podobnie jak na poziomie Podnosimy, takie same windy pojawiają się na poziomie Ciężary. Tym razem jednak spotkasz 2 Sługusów. Pierwszego z nich podnieś przy pomocy hełmu. Windy się uruchomią. Zwab pukaniem drugiego Sługusa pomiędzy 2 pary wind i użyj drugiego hełmu. Teraz już tylko nie spaść – ani w dół, ani ze zbyt dużej wysokości.

Poziom Windowanie
Samo uruchomienie wind to nie wszystko – trzeba też usuwać elementy z drogi

Windowanie

Na koniec mamy Mała i Duuża, ale przycisk możemy aktywować tylko Małem. Dlatego na poziomie Windowanie zaczynamy od niego. Gdy winda ruszy, należy na jego drodze wsunąć szufladę i kolejne elementy. Małem nie należy jeszcze zeskakiwać na znajdujące się na końcu szuflady, tylko wrócić na początek. Działa też winda, do której ma dostęp Duuż i to na niej należy się teraz skupić. Wsuwamy wszystkie elementy po drodze. Trzeba opuścić także 2 szuflady na końcu i przebić się przez barierkę. Po tym bloczek znajdujący się do tej pory pod barierką uniesie się. Gdybyśmy byli tam teraz Małem, to zostalibyśmy tam uwięzieni. Nie moglibyśmy ukończyć poziomu. Musielibyśmy zacząć jeszcze raz.

Dopiero po zniszczeniu barierki przez Duuża możemy przyjechać tam Małem. Musimy ponownie wysunąć szuflady znajdujące się na końcu drogi windy Mała bo inaczej spadlibyśmy ze zbyt dużej wysokości. Po umieszczeniu obu postaci na tej samej windzie wciskamy przycisk i po kolei wsuwamy kolejne elementy, które nam blokują drogę do końca tego dodatku.

Escape Plan - ikona srebrnego trofeum
Srebrne trofeum PlayStationChromofobia

Zbierz wszystkie znaki ostrzegawcze Azylu

Znaki ostrzegawcze można zbierać bez konieczności kończenia poziomów, na których się znajdują.

W dodatku znajdują się 4 znaki ostrzegawcze na poziomach:

  • Balon,
  • Bzzzzzzt,
  • Ciach żyletą,
  • Obroty.

Pierwszy znak ostrzegawczy znajdziemy na poziomie Balon. Znajduje się on w dolnej części poziomu znacznie poniżej naszej najkrótszej drogi do wyjścia. Wyczekujemy odpowiedni moment aż śmigło ustawi się w odpowiedniej pozycji i zbieramy pierwszy znak.

Znak ostrzegawczy na poziomie Balon
Znak ostrzegawczy na poziomie Balon widać tylko przy odpowiednim ustawieniu śmigła

Drugi znak ostrzegawczy znajdujemy na poziomie Bzzzzzzt. Jest to jedyny poziom w tym dodatku, na którym znak ostrzegawczy znajdziemy po drodze do głównego wyjścia.

Znak ostrzegawczy na poziomie Bzzzzzzt
Aby zebrać znak ostrzegawczy na poziomie Bzzzzzzt, należy najpierw zrzucić zasłaniające go naczynie

Znak ostrzegawczy numer 3 znajdziemy w dolnej części poziomu Ciach żyletą.

Znak ostrzegawczy na poziomie Ciach żyletą
3 znak ostrzegawczy znajduje się w prawym dolnym rogu poziomu Ciach żyletą

Ostatni znak ostrzegawczy znajdziemy na poziomie Obroty w lewej górnej części ekranu.

Znak ostrzegawczy na poziomie Obroty
Ostatni znak ostrzegawczy umieszczono w pomieszczeniu, do którego nie można wlecieć
Escape Plan - ikona srebrnego trofeum
Srebrne trofeum PlayStationSijacieeel!

Uwolnij elektryzujących sługusów!!

Trofeum Sijacieeel! jest bardzo łatwe do zdobycia. Wystarczy ukończyć poziom Uwolnić sługusów.

Escape Plan - ikona srebrnego trofeum
Srebrne trofeum PlayStationCukierek albo psikus

Ukończ wszystkie sale Azylu w kostiumie

Kostium możesz zmienić klikając w głównym menu na telewizor wyświetlający koszulkę.

Zobacz też

Jedna odpowiedź do “Escape Plan – dodatek Azyl – poradnik do trofeów”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.