Najważniejszą część Pixel Heaven 2019 – która przypada w sobotę (2 dzień) – mamy już za sobą. Odbył się najdłuższy cykl prelekcji i paneli dyskusyjnych oraz miało miejsce rozdanie nagród Pixel Awards.
Spis treści
Gry na Pixel Heaven 2019
Na Pixel Heaven można nie tylko wypróbować gry niezależne, ale też pograć w stare produkcje. W tym roku pojawił się tytuł łączący oba te światy. Scarecrow Studio pokazało na Pixel Heaven 2019 swoją grę przygodową typu point-and-click – 3 Minutes to Midnight. Produkcja powstaje w oparciu o silnik Unity. Zespół stworzył własne rozwiązanie do zbudowania gry przygodowej, ponieważ popularne tego typu rozszerzenie – Adventure Creator – było dla nich zbyt ograniczające. Nie wiem jakie dokładnie ma zastosowanie wspomniany mechanizm, ale ujęła mnie aktualna oprawa audiowizualna. Gra ma się pojawić na PC oraz na konsolach i zapewniać ponad 10 godzin rozgrywki, gdy już wiesz co zrobić. A to chyba jasne, że każdy będzie potrzebować trochę czasu na rozwiązanie wszystkich zagadek.
Prelekcje i panele dyskusyjne
Dzisiejszy dzień był pełen atrakcji odbywających się na głównej scenie. Jak co roku odbyła się rozmowa Marcina Drewsa z Adrianem Chmielarzem, na której dostaliśmy kolejne zapewnienie, że nie będzie Tajemnicy statuetki 2. Nawet Adrian Chmielarz nie wierzy w powrót gier przygodowych. Dlatego najprawdopodobniej na zawsze pozostaną one niszą. Poza tym na tym samym wystąpieniu Adrian Chmielarz zaprezentował krótkie wideo pokazujące postęp nad grą Witchfire. Takie elementy jak fabuła wciąż nie są ustalone, ponieważ The Astronauts nadal szukają odpowiednich rozwiązań na samą rozgrywkę.
Poza tym przedstawiciele The Farm 51 pokazali aktualny stan prac nad tytułem Chernobylite na działającej grze. Tego samego dnia odbyło się też spotkanie Aleksego “Alexa” Uchańskiego z członkiem zarządu CD Projektu – Michałem Nowakowskim.
Nagrody Pixel Awards
Co roku podczas festiwalu Pixel Heaven są rozdawane nagrody Pixel Awards. W tym roku w niemal we wszystkich kategoriach znaliśmy już wcześniej trzy nominowane gry, poza Big Fish Grand Prix, gdzie nominowano dwa tytuły. W odpowiednich kategoriach nagrodzono następujące produkcje:
- Best Audio (najlepsza oprawa audio): TSIOQUE (OhNoo Studio),
- Best Art (najlepsza oprawa wizualna): Liberated (Atomic Wolf),
- Best Design (najlepszy projekt): Split (Woodland Games),
- Best Mobile (najlepsza gra mobilna – nagroda dla zwycięzcy sponsorowana przez Tap Tap Games): Golf Peaks (AFTERBURN),
- Best Narrative (najlepszy scenariusz): Liberated (Atomic Wolf),
- Best VR Experience (najlepsza gra w środowisku VR): Mosh Pit Simulator (Sos Sosowski),
- Big Bang! (największe zaskoczenie): Inkulinati (Yaza Games),
- Retro Roots (najlepsze nawiązanie do retro): Door In The Woods (Tomasz Wacławek),
- Big Fish Grand Prix: Chernobylite (The Farm 51),
- Indie Grand Prix: Liberated (Atomic Wolf),
- Warsaw Excellence (najlepsza gra rodem z Warszawy): Liberated (Atomic Wolf),
- Total Blackout (najlepsza gra planszowa): Boss Monster 3 – Świat minibossów.
Zdecydowanie najlepiej wypadła gra Liberated, zdobywając aż 4 z 12 nagród.
Podsumowanie 2 dnia Pixel Heaven 2019
2 dzień Pixel Heaven 2019 był wręcz przesycony atrakcjami. Podczas prelekcji i paneli dyskusyjnych mówiono o faktach, których próba skompletowania w sieci przypominałaby trochę szukanie igły w stogu siana. Poza tym odwiedzający dopisali, a zaczynałem się już zastanawiać czy pogoda nie wpłynie negatywnie na frekwencję.